Skip to content

11.01.2020

FASTRAL 80 minut gotowy

NOWY FASTRAL 80 minut
Minęło zaledwie kilka dni od inauguracji FASTRALa w wersji 40 minutowej – mocnego, solidnego, na którym mogę posadzić nawet refraktory z bardzo dobrym prowadzeniem, a dzisiaj prezentuję nowe moje urządzenie: FASTRAL 80 minut.
Jak widać na załączonych zdjęciach głowica ta w swojej pełnej konfiguracji o wiele mniejsza od wersji 40 minutowej i dzięki temu jest bardziej mobilna. Mając możliwość ciągłego prowadzenia przez 80 minut to już jest duża wygoda. Sterownik FASTRAL-DRIVE tak samo obsługuje to urządzenie z wbudowanym ditheringiem i sterowaniem grzałki na obiektywie. Prowadzenie tym sterownikiem w opcji 80 minut sprawdzone zostało z powodzeniem dla obiektywu 100mm na prototypie FASTRALa w wersji drewnianej na zawiasach meblowych. Tak więc ten prototyp pewnie trafi do kogoś komu umożliwi początek zabawy w astrofotografię. Niedługo przetestuję ten model na dłuższych ogniskowych, ale chmury muszą odpuścić, abym mógł zrobić te testy.
FASTRAL 80 minut ma identyczne laserowe ustawianie na biegun jak w wersji 40min. Ustawia się prosto, łatwo i tak samo tutaj laser ten jest na stałe przymocowany do głowicy co umożliwia bardzo szybkie przygotowanie montażu do rozpoczęcia sesji astrofoto.
Na koniec wymieniam podstawowe „plusy” tego rozwiązania:
1. Mocna konstrukcja, bez luzów i pozbawiona drgań.
2. Oś godzinna na łożyskach kulkowych.
3. Przeciwwaga umożliwia wyważenie ciężkich teleobiektywów (nawet do 5 kg).
4. Szybkie, łatwe i precyzyjne ustawienie osi godzinnej na biegun.
5. Laser biegunowy z mikroregulacją na stałe mocno przymocowany do FASTRALa posiada wbudowaną grzałkę przydatną podczas mroźnych nocy.
6. FASTRAL (40min) z dłuższym ramieniem precyzyjnie prowadzi ogniskowe 500mm (przez 5 minut).
7. Sterownik FASTRAL-DRIVE utrzymuje właściwą prędkość obrotów silnika krokowego na całej długości śruby napędowej
8. FASTRAL-DRIVE steruje mocą grzałki do obiektywu oraz umożliwia obsługę migawki aparatu wraz z możliwością ditheringu.
9. FASTRAL umożliwia dokładne ustawienie śruby napędowej, aby uzyskać idealne prowadzenie aparatu za gwiazdami.
Teraz tylko czekam na pogodę, aby przetestować tego bardziej mobilnego FASTRALa :)