Skip to content

26.03.2020

Gromada otwarta Praesepe M44 w Raku

GROMADA OTWARTA M44 PRAESEPE (ŻŁÓBEK) W RAKU

Gromada otwarta M44, NGC 2632 (Cr 189) PRAESEPE znajduje się w gwiazdozbiorze Raka. Jest to jedna z najbliższych nam gromad otwartych, zawierająca większą populację gwiazd niż inne pobliskie jasne gromady otwarte. Pod ciemnym niebem Gromada PRAESEPE wygląda gołym okiem jak mały mglisty przedmiot; jak wiadomo od czasów starożytnych. Klasyczny astronom Ptolemeusz opisał ją jako „mgławą masę w piersi raka” i był to jeden z pierwszych obiektów, które Galileusz badał za pomocą swojego teleskopu.
Wiek i prawidłowy ruch pokrywają się z ruchami gromady Hiady, co sugeruje, że mogą one mieć podobne pochodzenie. Obie gromady zawierają również czerwone olbrzymy i białe karły, które reprezentują późniejsze etapy ewolucji gwiazd, wraz z wieloma gwiazdami głównej sekwencji.
Odległość do M44 jest często podawana jako od 520 do 610 lat świetlnych). Średnica jasnego wewnętrznego rdzenia gromady wynosi około 23 lata świetlne).  [Wikipedia]

Podczas naświetlania tego zdjęcia przypomniała mi się moja pierwsza obserwacja tej gromady w marcu pod koniec lat 60-tych XX w. Jako młody chłopak już interesowałem się gwiazdami i uczyłem się rozpoznawać konstelacje. Byłem wtedy na prywatnych feriach zimowych w Zakopanem i mieszkałem jak zwykle wtedy na Antałówce. Dodam, że w tamtych czasach nie było w szkołach żadnych ferii zimowych, aby tam pojechać poszedłem z mamą do lekarza, aby mi wystawił zwolnienie zdrowotne z zajęć ze wskazaniem na wyjazd w góry. Co ciekawe przed wypisaniem mi tego dokumentu pani doktor patrząc na mnie spytała mamę czy ja już jestem po tym zdrowotnym wyjeździe, bo za młodu miałem zawsze gładką śniadą cerę  J  Wracając do tematu tam w Zakopanem w mroźną bezksiężycową noc było widać niesamowicie czarne niebo usiane mrowiem iskrzących się gwiazd. Oświetlenia ulic na Antałówce wtedy prawie nie było, ze dwie były kilkaset metrów ode mnie, a ich światło było takie słabe, że ledwo coś było widać pod tą lampą. I w takich okolicznościach po akomodacji oka do niemal zupełnych ciemności pod Kastorem i Polluksem i nieco w lewo zobaczyłem wyraźną jasną plamę na niebie. Pomyślałem, że to może jakaś nowa kometa pojawiła się na niebie, bo obiekt wyraźnie nie był punktowy. Później sprawdziłem w atlasie nieba, ze była to właśnie gromada otwarta PRAESEPE zwana także Żłóbek.

Na tym zdjęciu zrobionym 25 marca wieczorem znalazły się w tej gromadzie także dwie planetoidy, które akurat są bardzo blisko siebie na niebie.  (37) Fides o jasności 11,1 mag oraz (120) Lachesis o jasności 12,6 mag.