Skip to content

30.12.2015

Pierwsza pogodna noc po dłuższej przerwie

Było pogodnie, ale temperatura osiągnęła -8,5 C. Po ustawieniu HEQ5 na balkonie w Piotrkowie sfotografowałem Urana z jego czterem księżycami. Uran jest teraz w Rybach i z balkonu wieczorem miałem go na wprost. Wstawiłem do ED80 dwa telekonwertery 2x i dzięki temu uzyskałem bardzo długą ogniskową 2400mm. Obraz stał się przez to bardzo ciemny i aby poprawić jasność obiektów ustawiłem w aparacie maksymalną czułość ISO 12800. Naświetliłem 30 zdjęć po 40 sekund, ale do obróbki wybrałem 17 najlepszych, gdyż przy tak dużej ogniskowej niedokładność chodu HEQ5 była wyraźnie widoczna. Ustawienie na biegun metodą dryfową było wykonane bardzo dobrze. Przy tak dużym powiekszeniu udało mi się wyłuskać z poświaty Urana jego cztery Księżyce: Umbriel, Ariel Tytania i Oberon.

 

Wkrótce pojawił się Księżyc i też go sfotografowałem przy takiej ogniskowej. Księżyc w całości nie zmieścił się w kadrze, ale udało mi sie idealnie połączyć ze sobą dwa zdjęcia. Poniżej zmniejszone zdjęcie Księżyca.

Nad ranem 30 grudnia doczekałem się do pojawienia sie komety C/2013 US10 Catalina, której wykonałem serię wielu zdjęć. Na wstępie złożyłem 18 sztuk w jedno kolorowe zdjęcie, a drugie w wersji na razie czarno-białej 106 zdjęć po 40 sekund z nieruchomą kometą i poruszonymi gwiazdami, gdyż podczas tego długiego naświetlania kometa przemieściła się dość sporo na niebie.

 

Kolorowe zdjęcie komety niestety bez jej delikatnego warkocza. W Piotrkowie jest jasno i Księżyc dodatkowo rozświetlał niebo.