Skip to content

3.07.2018

Polowanie na księżyce Saturna i Mars

W miniony weekend zapolowałem na Księżyce Saturna. Użyłem do tego teleskopu MAK 150/1800, którego posadowiłem na HEQ5. Na balkonie w Piotrkowie w noc z 30 czerwca na 1 lipca chmur prawie nie było. Księżyc niemal w pełni mocno świecił, a pod nim widoczny był coraz jaśniejszy Mars, który już za miesiąc będzie w Wielkiej Opozycji. Normalnie opozycje Marsa występują co 2 lata, ale wskutek eliptyczności orbity Marsa i Ziemi co 15 lat dochodzi do tzw Wielkiej Opozycji, a wtedy odległość pomiędzy Ziemią a Marsem jest najmniejsza. Ostatnia Wielka Opozycja Marsa w 2003 roku była jeszcze bardziej szczególna, gdyż między Ziemią i Marsem odległość była najmniejsza jaka zdarzyła się wcześniej ok 3500 lat temu. Ale obecna Wielka Opozycja Marsa niewiele będzie się różniła od tej z 2003 roku, a nawet będzie miała lepszą oprawę :) Tej nocy, czyli 27 lipca 2018 roku, kiedy dojdzie do tej Wielkiej Opozycji nasz satelita Księżyc wejdzie w cień Ziemi i wystąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w całym XXI wieku!

A to Księżyc z tej nocy. Atmosfera falowała, więc fotka nie jest „żyletą”, ale coś tam widać :)

Pod Księżycem świecił Mars. Czerwona – ceglasta barwa planety widoczna znakomicie, ale szczegółów na tarczy nie widać – zbyt bardzo falowała atmosfera.

Poniżej zdjęcie koniunkcji Księżyca z Marsem tej nocy.

Na powyższym zdjęciu widać Księżyc i pod nim jasny punkt – to jest Mars. Z prawej strony widać fragment teleskopu, którym sfotografowałem księżyca Saturna. Warunki miałem następujące:

1. Księżyc w pełni 20 stopni obok, a pod nim Mars.
2. Obserwatorium w mieście Piotrków Tryb. na balkonie w bloku
3. Saturn tylko 15 stopni nad horyzontem
4. Teleskop – MAK 150/1800 – światłosiła 1:12
5. Obraz falował – były silne scyncylacje
6. Czas naświetlania tylko 5 sekund !!!!

Mając takie dane trudno spodziewać się, że coś konkretnego z tego wyjdzie. Ale spróbowałem i wykonałem 100 takich zdjęć. Dodatkowo pomyliłem się w ustawieniach aparatu i zamiast ISO 1600 ustawiłem ISO 16000. Jak sprawdziłem przy pełnym powiększeniu zasięg na zdjęciu wyszedł 15 mag. To zamieszczone zdjęcie jest zmniejszone 50%. Aż korci zrobić 10-cio sekundowe ekspozycje, ale to następnym razem

Później zmieniłem ISO na 3200 i naświetliłem również 100 zdjęć 5-cio sekundowych. Po wybraniu 77 z nich złożyłem zdjęcie, na którym Saturn nie był już tak prześwietlony i dwa Księżyce leżące blisko pierścieni Saturna są lepiej widoczne – Tethys i Enceladus.