Skip to content

13.03.2020

R Leo – gwiazda zmienna długookresowa „miryda”

Z powodu epidemii koronawirusa lepiej ograniczać swoje wyjścia z domu. W moim przypadku pozostaje mi tylko stanowisko obserwacyjne na balkonie.
W ostatnią noc w czwartek wieczorem sprawdziłem jaką ma aktualnie jasność gwiazda zmienna długookresowa R Leonis. Jasność tej gwiazdy zbliża się teraz do swojego minimum, które osiągnie w ciągu miesiąca.

MIRYDA R Leonis – GWIAZDA ZMIENNA DŁUGOOKRESOWA
R Leonis znajduje się w odległości od nas ok. 300 lat świetlnych i jej zmienna jasność ma okres ok. 312 dni. W skrajnych wartościach jej jasności wynoszą: od 4,4 mag do 11,65 mag. Ale to maksimum często osiąga „tylko” ok. 5 mag. Jednak w maksimum można ją zobaczyć gołym okiem, ale w minimum trzeba już oko uzbroić w lunetkę czy teleskop. Gwiazda ta jest wyjątkowo łatwa do zlokalizowania na niebie. Po prawej stronie od Regulusa, najjaśniejszej gwiazdy w Lwie, odnajdujemy jasną gwiazdę (3,5 mag) omikron Leo o nazwie Subra i nad nią po lewej stronie odnajdujemy charakterystyczny układ trzech gwiazd w kształcie kija hokejowego. Dolna z nich o wyraźnie czerwonym zabarwieniu (widmo M8IIIe) to właśnie nasza miryda R Leo.
Aktualnie mamy najlepszy okres widoczności tej gwiazdy. O wczesnej godzinie, bez zarywania nocy, możemy ją obserwować wysoko na niebie nad południowym horyzontem. Polecam ją do obserwacji. Ładny czerwony kolorek, łatwa do odnalezienia i duży zakres zmian jasności stanowią o atrakcyjności tej zmiennej :)