Koniunkcja zielonkawej komety z czerwoną gwiazdą Erakis
W nocy z soboty na niedzielę mamy koniunkcję komety C/2104 E2 Jacques z czerwonego koloru gwiazdą mi Cefeusza Erakis. Polecam obserwacji tę koniunkcję.
Pierwszy FASTRON na półkuli południowej!
Niezmiernie miło mi poinformować, że pierwszy FASTRON pracuje już na półkuli południowej w RPA. Michał Klimaszewski dokończył tego koziołka już tam na południu i od 14.08.2014 Afrikaans-FASTRON, bo tak został nazwany, pracuje na 24 stopniu szerokości geograficznej południowej. Pozdrowienia dla Wouter Schreuders pierwszego użytkownika FASTRONa na półkuli południowej.
AstroShow 2014 – DeltaOptical – Mazurski Raj
Poniżej sukcesywnie będę wstawiał wybrane zdjęcia ze zlotu AstroShow 2014 – zorganizowanym przez DeltaOptical.
Wieczorem rozstawiłem FASTRONa
Zdjęcie M31 w piątek nad ranem:
M45 Plejady – 3 min naświetlania.
Mgławica planetarna w Lutni obiektywem Samyang 500/6,3 też na FASTRONie:
M27 – Mgałwica Dumbell czyli Hantle tym samym obiektywem:
I-szy FASTRON-ZLOT
Od piątku 22 sierpnia 2014 rozpoczął się I-szy FASTRON-ZLOT, czyli zlot użytkowników drewnianego koziołka do astrofotografii. Część obserwacyjna odbywa się w Obserwatorium Astronomicznym w Wójcinie. Na zlocie było 5 modeli FASTRON-5s i jeden FASTRAL-DR. Uczestnicy przybyli z Siemianowic Śląskich, znad Bałtyku z woj. zachodniopomorskiego, Warszawy i Piotrkowa Trybunalskiego. Wieczór był zachmurzony, ale ciągle mieliśmy nadzieję i słusznie, bowiem o północy rozpogodziło się i przez ponad 2 godziny mieliśmy czarną, bezksiężycową noc. Kuba Kowarczyk z Siemianowic Śląskich wykonał swoje pierwsze w życiu zdjęcie gwiazd FASTRONem z prowadzeniem. Jego FASTRON ma jeszcze ręczny napęd i mogliśmy wszyscy posłuchać sygnałów sekundowych. Tak więc pierwsza noc zlotu była bardzo udana.
Tej nocy skoncentrowałem się na komecie C/2014 E2 Jacques. Poniżej jedno z serii zdjęć.
Perseidy 2014
Pomimo jasnego Księżyca (dwa dni po pełni) tegoroczne maksimum słynnego roju meteorów Perseidów było całkiem dobrze widoczne. W Polsce obserwatorzy tej nocy widzieli po kilkadziesiąt „spadających gwiazd”. Należy tylko żałować, że niebo było tak jasne, gdyż długoczasowe ekspozycje nieba szybko ulegały prześwietleniu, a mimo to Andrzejowi Budakowskiemu udało się uchwycić na zdjęciu całkiem ładny okaz meteoru.
Supermoon w Piotrkowie.
Supermoon, czyli zjawisko, kiedy pełnia Księżyca przypada w okolicy perigeum mamy dzisiaj 10 sierpnia. Poniżej moje fotki Księżyca.