Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 18.02.2018 o godzinie: 12:06

FASTRON-5m

Po sukcesach modelu FASTRON-6 i FASTRON-7  postanowiłem wykonać najlżejszy, uniwersalny dla każdej szerokości geograficznej  model astrokoziołka, mobilnego i takiego, który nawet nie wymaga specjalnego statywu. W sierpniu 2015 wymyśliłem kolejny model, który z racji swojego podobieństwa do jednego z poprzednich modeli nazwałem FASTRON-5m. Jest to zmodernizowany model oparty na FASTRON-5s. Jako statywu można użyć taboretu, stołu czy grubej deski, do której przykręcamy FASTRON-5m zwykłym ściskiem stolarskim. Trwają testy postawienia FASTRON-5m na porządnym składanym statywie fotograficznym. Oczywiście bardzo dobrym, stabilnym rozwiązaniem jest drewniany, ciężki statyw geodezyjny.

Po wykonaniu prototypu inauguracja FASTRON-5m odbyła się na Astroshow Delta Optical w Rajgrodzie w dniu 29 sierpnia 2015. Z powodu pełni Księżyca, niskiego położenia obiektu nad horyzontem i lekkich cirrusów, aby przetestować dokładność prowadzenia przy naświetlaniu zdjęć po 4 minuty ustawiłem ISO 400 i przesłonę f/10. Użyłem obiektywu Canon 100mm. Prowadzenie we wszystkich 27-miu zdjęciach było IDEALNE. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Teoria znalazła potwierdzenie w rzeczywistości i mam świetny lekki i mobilny sprzęt.

Po sukcesach tego prototypu opracowałem wersję FASTRON-5m, aby można ją powielić. Każdy, kto będzie chciał mieć swojego FASTRON-5m będzie mógł kupić części do złożenia w sklepie internetowym i po niedużym nakładzie robocizny będzie mógł studiując instrukcję złożyć i skleić egzemplarz dla siebie.

 

 

  * * * * * * * * * * * * * *

Zdjęcie 1.05.2016  35×120 sek – FASTRON-5m

Poniżej dwa zdjęcia wykonane przy użyciu montażu FASTRON-5m:

Pierwsze to składanka kilku zdjęć naświetlanych ponad 7 minut! Każde zdjęcie miało gwiazdy idealnie punktowe!

 

Drugie zdjęcie zrobione w Karpaczu – FASTRON-5m   – 12 zdjęć naświetlanych po 5 minut!!!!  Na wszystkich zdjęciach  gwiazdy idealnie punktowe!


Miałem ciemne niebo w Karpaczu :)

 

 Zdjęcie wykonane 13 marca 2016 roku

 

FASTRON-5m – najnowsza generacja tego koziołka przeznaczona do samodzielnego składania przez innych wygląda tak:

Autor z FASTRON-5m

 

FASTRON-5m może być używany na każdej szerokości geograficznej.

 

Przy ustawianiu na biegun północny konieczne jest odchylanie ruchomej wierzchniej deseczki o 180 stopni.

 

 

 

Każdy kto nabędzie zestaw części do samodzielnego złożenia znajdzie w pudełku następujące elementy pogrupowane w woreczki:

Płyta statywowa i dwa płaskowniki aluminiowe, które ułatwią łatwe drobne ruchy w azymucie FASTRONa.

Zestaw do złożenia dwóch śrub. Jedna do przykręcania płyty statywowej do statywu, a druga do przykręcenia FASTRON-5m do płyty statywowej.

 

Zbiór części do złożenia płyty podstawy.

 

Części do sklejenia kolumny FASTRON-5m

 

Tak wygląda kolumna po sklejeniu i skręceniu z płytą podstawy.

 

Mocowanie osi godzinnej FASTRON-5m na porządnych zawiasach ze stali nierdzewnej – sprawdzonych z powodzeniem w modelu FASTRON-5s.

 

Doklejamy do powyższego zespołu zawiasowego dwa charakterystyczne elementy drewniane.

Do tych elementów doklejamy i dokręcamy różne niezbędne akcesoria.

 

Łączymy kolumnę z głowicą ruchomą na te dwie blachy połączone śrubą M8 – co daje nam możliwość ustawienia FASTRON-5s dla dowolnej szerokości geograficznej. Trzeba będzie tylko w pobliżu biegunów dodać jakąś sprężynkę, gdyż siła ciężkości nie dociska ruchomego ramienia do kuleczki śruby napędowej.

 

Na koniec montujemy blok napędu oparty na sterowniku mikroprocesorowym MK-Astro FASTRON-DRIVE, silniku krokowym i bezluzowej śrubie napędowej wykonanej precyzyjnie techniką obróbki materiałów sterowanej komputerowo, a gwinty zostały dodatkowo wyszlifowane i wypolerowane, aby obrót śruby odbywał się idealnie gładko i równo.

 

   Tutaj zawsze będą aktualne:

- INSTRUKCJA MONTAŻU FASTRON-5m

- INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA FASTRON-5m

 

 

 

 

 

 PROTOTYP FASTRON-5m  -  sierpień 2015

Podczas prezentacji FASTRON-5m 31 sierpnia 2015 w PTMA Warszawa wykonałem rekordowe zdjęcie przy idealnie punktowych gwiazdach naświetlanych przez 6 minut obiektywem 100mm. Przy okazji koleżanki z PTMA Warszawa promują na zdjęciu to nowe urządzenie :)

 

Na potrzeby FASTRON-5m spreparowałem informację o dokładnym położenia bieguna północnego na podstawie wykonania serii zdjęć okolic Gwiazdy Polarnej.