Skip to content

13
Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 7.01.2024 o godzinie: 22:46

Nocny Obserwator

 


Ostatnia aktualizacja:

—————————————————————-

Cały program:    (no.zip)

24 listopada 2022  godz. 11:00  – wersja NO 5.2

DOWNLOAD FREE – Nocny Obserwator w. 5.2

——————————————————————

Jeśli po najechaniu myszą na HELP w Belce Górnej
zobaczysz, że masz starszą wersję niż ta tutaj dostępna,
to zainstaluj sobie nową pełną wersję NO 5.2

——————————————————————

I N S T R U K C J E  na You Tube:

NO – 5.2      MOŻLIWOŚCI PROGRAMU

NO – 5.2    INSTRUKCJA WSTĘPNA

NO – Instr. odc.0    Jak powstał, od środka

NO – Instr. odc.1    Instalacja programu

NO – Instr. odc.2    Ustawienia, obsługa

NO – Instr. odc.3    Czas i miejsce obserwacji

NO – Instr. odc.4    Komety. Jak je widać

NO – Instr. odc.5    Obiekty, wydruk MAP

NO – Instr. odc.6    Teleskop, matryca CCD

NO – Instr. odc.7    Księżyc na tle horyzontu

NO – Instr. odc.8    Tworzymy własny horyzont

——————————————————————

I N S T R U K C J E tu na moim blogu:

Jak wprowadzić swoje współrzędne geograficzne

Jak wprowadzić własny horyzont

Jak policzyć koniunkcje Księżyca z planetami i gwiazdami.

Jak policzyć koniunkcje Księżyca i Słońca z obiektami ziemskimi

Jak dodać nową kometę do programu

Jak wygenerować mapę z efemerydą komety

Jak określić widoczność komety z naszego miejsca

 

Program „Nocny Obserwator” może nie jest taki „gładki” i śliczny jak Stellarium, ale posiada bardzo dużo rozmaitych funkcji, które mi są mi potrzebne, aby dokładnie określić widoczność zjawiska na niebie. Program może nie jest intuicyjny, ale dla mnie zawiera wszystko co potrzebuję, a jest tego dużo. Katalogi gwiazd ograniczyłem do ok 11 mag, aby program szybciej chodził. Za to mam pełną obsługę tego co chcę, aby było na wyświetlanych mapach. Można ustawić ograniczenia jasności pokazywanych obiektów, aby nie było chaosu i nadmiaru informacji na mapach. Ustawiam to co mnie interesuje w danym momencie. Kolor każdej linii, czy każdego obiektu użytkownik może sobie ustawić według własnych potrzeb. Również mapy szykowane do druku też można dowolnie zaprogramować, aby zawierały tyle obiektów ile potrzeba.

Do dziś (listopad 2022) program liczy już ponad 500 zarejestrowanych użytkowników. To są Ci, którzy przysłali mi maila z prośbą o kod rejestracyjny. Po wprowadzeniu tego kodu, panel rejestracyjny Nocnego Obserwatora już się nie pojawia po włączeniu programu. Program udostępniam za darmo licząc na to, że także innym przyda się on w poznawaniu tajników kosmosu i przede wszystkim w planowaniu obserwacji astronomicznych. Dla mnie jest to niezbędne narzędzie do użytku, które wyposażyłem w pewne funkcje biurowe. Może to innym wydaje się to zbędne, ale ja mam tam wszystko w jednym miejscu. Nieraz doceniałem funkcję wyszukiwarki tekstów, która natychmiast odnajduje szukanej frazy we wszystkich wpisach i opisach w programie.

Liczę, że znajdą się tacy, którzy choć spróbują poznać ten program. Mam pewność, że jak tylko poznają zasady jak poruszać się po programie to docenią jego wielkie możliwości w określaniu warunków widoczności różnych ciekawych zjawisk na niebie. Zachęcam do obejrzenia poniższej instrukcji, aby szybko poznać najważniejsze funkcje programu i sposób poruszania się w nim.

Instalacja programu.

Na stronie www.astrojawil.pl/blog/ wchodzimy w „Moje programy” i tam wybieramy Nocny Obserwator. Klikamy w link do ściągnięcia nowej wersji 5.0 tego programu. Na naszym dysku pojawi się plik „no.zip”. Nie jest to instalator. Należy tylko wypakować z tego pliku wszystkie pliki do folderu i podfolderów. Znajdujemy w głównym folderze plik „no.exe” i klikamy prawym przyciskiem myszy na niego i wybieramy „Utwórz skrót”. Skrót ten przenosimy na pulpit. Proces instalacji zakończony.

Uruchomienie programu.

Po kliknięciu w ikonkę NO na pulpicie po kilku długich sekundach pojawi się wreszcie program. Wczytanie wszystkich tablic długo trwa, ale to jednorazowa czynność. Na początku pojawiają się dwa okna: Rejestracyjne i Porady. Okno rejestracyjne nie będzie się pojawiać jak tylko dostaniecie ode mnie mailem Wasz indywidualny kod. Okno z poradami jest cenne na początku z używaniem NO. Ostatnio jak przeglądałem te porady to przypomniały mi się pewne funkcje w programie, o których już zapomniałem. Warto poczytać te porady oraz polecam zobaczyć filmy z możliwościami programu i instrukcję startową.

Budowa programu

Większość ekranu to mapa nieba z wybranymi przez nas obiektami, pokazująca ten fragment, który sobie życzymy i w żądanym powiększeniu. Powiększamy kółkiem myszy, klikając w mapę ustawiamy to miejsce na środku ekranu. W przeciwieństwie do innych programów w Nocnym Obserwatorze nie przewlekamy mapy, tylko klikamy w wybrany obiekt. To może jedyna trudność na początku z obsługą programu. Po opanowaniu tego już będzie dobrze.

Wykorzystując klawiaturę najszybciej zadziałamy, aby ustawić mapę do naszych potrzeb. Prawie każdemu klawiszowi przydzielona jest jakaś funkcja. Ściągawką jest klawisz [F7], który pokaże nam listę funkcji przydzielonych każdemu klawiszowi.

Wykaz obiektów wyświetlanych na mapie jest na panelu obiektów – uruchamiany klawiszem [S]. Tam można włączyć lub wyłączyć dana grupę obiektów. Natomiast ilość wyświetlanych obiektów z danej grupy reguluje panel „Lim-mag”  uruchamiany klawiszem [L], gdzie wybieramy graniczną wyświetlana jasność obiektów z danej grupy.

Klawiszem [F] włączamy panel „Funkcje”, który zawiera wiele przekierowań do użytecznych funkcji programu.

Klawiszem [2] ustawimy sobie wybraną datę w przedziale 1700 do 2150 roku.

Klawisz [F2] włącza Panel Ustawień, gdzie wybieramy miejsce obserwacji i mamy możliwość ustawień wielu parametrów programu.

Na koniec pracy z programem wychodzimy krzyżykiem „X” w belce programu, a nie krzyżykiem Windows. Tylko krzyżyk programowy zapisze ostatnie nasze ustawienia na dysk.

To takie główne niezbędne informacje o poruszaniu się w programie. Dalej polecam zgłębić tajniki Nocnego Obserwatora samodzielnym próbowaniem wielu różnych funkcji zawartych w programie. Na pewno cenna będzie mini instrukcja pod klawiszem [F1].

 

 

Życzę miłego używania programu Nocny Obserwator.