Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 1.05.2020 o godzinie: 21:03

Jak wygenerować mapę z efemerydą komety?

W programie Nocny Obserwator mamy możliwość wygenerowania mapy nieba. Praktycznie można sobie wybrać dowolny fragment nieba jaki sobie zażyczymy a także na niej możemy umieścić dowolne obiekty w dowolnym kolorze przez siebie wybranym. Jeśli wygenerowana mapa nie będzie się podobała to znaczy, że nie opanowaliście wszystkich możliwości kształtowania wyglądu tej mapy.

Poniżej przedstawiam krótko, jak wygenerować sobie mapę z efemeryda komety. Obecnie zbliża się do nas kometa C/2020 F8 SWAN, której widoczność zacznie się u nas wystąpi w drugiej połowie maja 2020. Dlatego stworzę mapę z efemerydą tej komety na drugą połowę maja.

 

Klawisz [G] włącza panel „GoTo”

Klikamy w żądaną kometę i naciskamy w „<–Go”

Klawiszem [E] przechodzimy do panelu „EFEMERYDY”

1. Tutaj wstawiamy datę początkową – ja dałem 12 maja 2020
2. Klikamy w „OhUT”
3. Zaznaczamy do obliczeń kometę C/2020 F8 SWAN
4. Ustawiam efemerydę na 14 dni
5. Obliczenia z krokiem co 1 dzień
6. Opis znaczników co 1 krok
7. Zaznaczam, która kometa ma być wyświetlona
8. Zaznaczam, która z 5-ciu efemeryd ma być policzona
9. Rezygnuję z pokazania jasności komety
10. Zaznaczam wyświetlanie efemerydy komety na ekranie
11. Wciskam „Obliczenia”

Po obliczeniach w zaznaczonej pozycji pojawia się nazwa naszej komety i możemy już zamknąć panel EFEMERYD krzyżykiem w prawym dolnym rogu.

Wciskamy klawisz [3] i widzimy WYKRES DOBOWY. Ponieważ ostatnio daliśmy GoTo kometa, to jest ona w centrum ekranu – nawet jeśli jest pod horyzontem. Wtedy na WYKRESIE DOBOWYM widzimy drogę Słońca, Księżyca i obiektu – tutaj naszej komety i widzimy, że obecnie (1 maja 2020) jest ona widoczna tylko w dzień. jak klikniemy w wykres wskazany żółtą strzałką to ustawimy mapę na tę godzinę i centrum ekranu ustawimy na wskazana wysokość nad horyzontem.

Widać na mapie w centrum naszą kometę. To jest pozycja 1 maja 2020.

Efemeryda jest od 12 maja czyli przesuwamy mapę tak aby zobaczyć efemerydę na mapie

Po kliknięciu w „Map” na górnej belce przechodzimy do generatora map nieba. Tu klikamy w „Centruj efemerydę”, a program sam wyliczy „Środek mapy” i „Zakres”. czyli powiększenie. Zakres mapy określa kąt godzinny liczony w połowie wysokości mapy. Zmniejszając zakres powiekszamy mapę.

Dobieramy tak jak chcemy „zakres mapy”, położenie opisów znaczników efemerydy, wyłączamy współrzędne środka mapy – tu nie jest to istotne, możemy nadać nawę pliku tej mapie oraz w tytule warto dopisać, że znaczniki dotyczą godziny 2-giej CWE. Jeśli mapa jest blisko bieguna należy ustawić odwzorowanie stożkowe.

Z lewej strony mamy do wyboru jakie obiekty mają być na mapie. Dodatkowy panel na decyzję czy umieszczamy opisy tych obiektów na mapie.

Po kliknięciu w kolory i ograniczenia mamy do dyspozycji ustawienie dowolnego koloru wszystkim obiektom oraz z prawej strony ustalamy jasność graniczną wybranych obiektów, co zapobiegnie zbyt dużej ilości obiektów na mapie, aby mapa była czytelna.

W końcu takie wybrałem parametry mapy.

A tak wygląda mapa, którą w ten sposób wygenerowałem.

Pod tym linkiem jest pełna rozdzielczość mapy:  C/2020 F8 SWAN w maju 2020