Skip to content

7
Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 20.09.2015 o godzinie: 11:39

FASTRAL

FASTRAL

To będzie duraluminiowy następca rodziny FASTRONów, które były drewniane. Teraz powstanie nowe urządzenie, które będzie miało w sobie wszystkie doświadczenia FASTRONów i będzie spełniało rolę montażu paralaktycznego z prowadzeniem, konkurującego jakością zdjęć z innymi fabrycznie wykonanymi montażami.

* * * * *

Tak napisał na forum astrocd.pl  Jerzy Łągiewka pomysłodawca nazwy FASTRAL:

„Niezmiennie Janusz kojarzy mi się z Człowiekiem o dużej charyźmie, stosującym innowacyjne pomysły i będącym świetnym konstruktorem, kierującym się najważniejszą chyba zasadą – racjonalizmem. Jego konstrukcje, sprowadzają się do roli nezbędnych narzędzi – buduje to co jest mu niezbędnie potrzebne. Taka postawa w świecie amatorów astronomii jest jak świeży powiew Mistrala – orzeźwiającego wiatru, którego nazwa jest pierwszym skojarzeniem z FASTRALem, będącym rozwinięciem znanej konstrukcji Janusza – FASTRONa. FASTRAL jest nazwą kojarzącą się wielowątkowo: szybka droga (od spolszczonej formy znaczeniowej angielskiego trail – ślad), odległa gwiazda (od far – daleko i astra – gwiazda), odległy duch (far – daleki i astral – dusza), ale najwłaściwsza interpretacja, jest jednocześnie kwintesencją funkcji FASTRALa – szybko podążać za śladem gwiazd. W jakimś sensie aluminiowa konstrukcja (cecha materialna) równoważy znaczeniowo dostrzeganą przecież symbolikę afektu do sfery gwiazd (ASTRA), lub bardziej ezoterycznie do sfery astralnej (czyli, z jednej strony gwiezdnej, a z drugiej duchowej) emanującej od Janusza.

Jeśli jedno zdanie miałoby zawierać wielowątkowość skojarzeń – to brzmiałoby tak: FASTRAL – przyrząd szybko podążający za śladem gwiazd, pozwalający zobaczyć nie tylko materię gwiezdną i międzygwiezdną, ale na poziomie bardziej ogólnym, jednoczący duchowy aspekt obserwatora i całego Wszechświata. (Synteza funkcjonalna i filozoficzna).”

* * * * *

23 czerwca 2013 – Nazwę temu montażowi – FASTRAL - nadał Jerzy Łągiewka, który tym samym stał się ojcem chrzestnym tego urządzenia. Ten dzień uznaję za oficjalny dzień poczęcia FASTRALa. Od dziś będę projektował i sukcesywnie wykonywał poszczególne części. Planuję udostępnić pełny projekt w sieci, aby inni mogli sobie zbudować takie urządzenie. W FASTRALu wykorzystam genialne i profesjonalne  sterowanie silnikiem krokowym MK-Astro zaprojektowane specjalnie dla FASTRON-ów  i wykonane przez  Michała Klimaszewskiego.

* * * * *

FASTRAL-DR

czyli prototyp sklejkowej wersji FASTRALa

 

 * * * * *

22.07.2013 - Kolejny test FASTRAL-DR. Będąc w PTMA Warszawa robiłem próby z ustawieniem na biegun przy pomocy kamery PHILIPS Vesta wstawionej do szukacza Sky Watcher. Niestety bez kumulacji czasu czułość kamerki okazała się za słaba i musiałem ustawić koziołka tradycyjnie zwykłym szukaczem. Ale i tak udało mi się dobrze ustawić, bo poniższe zdjęcie z ekspozycją 4-ro minutową jest dowodem, że wszystko jest OK. Pozostaje tylko dorobienie możliwości wyważania aparatury, gdyż w zależności od kierunku focenia nacisk na śrubę jest czasem bardzo duży co wpływa na jakość prowadzenia. Zrobię to analogicznie jak w PANCER-FASTRON-ie – jest to bardzo skuteczne. Poniższa fotka jest wykonana przy Księżycu w pełni, w Warszawie i przy ISO 100 oraz przesłonie f/8, więc nie należy od zdjęcia oczekiwać fajerwerków – jest to tylko test prowadzenia.

 * * * * *

20.07.2013 - Pierwsze dwie fotki, przy chmurach utrudniających ustawienie na biegun północny i wadliwym szukaczu z krzywo umieszczonym krzyżem w okularze co widać lekko na pierwszym trzyminutowej ekspozycji zdjęciu i ogniskowej 250 mm.

* * * * *

20.07.2013 – Po ok 30 godzinach samego majsterkowania zakończyłem prace nad FASTRAL-DR. Efekt bardzo mi się podoba. Waga „koziołka” 5,5 kg jest do przyjęcia. Jeśli pogoda pozwoli dziś w OA Bukowiec zrobię pierwszą próbę pod gwiazdami.

 

* * * * *

18.07.2013 – Znowu pięć godzin pracy i udało mi się skończyć całą konstrukcję FASTRAL-DR. Zostało mi tylko malowanie, które przeprowadzę w weekend. Poniżej kilka zdjęć z objaśnieniami.

* * * * *

17.07.2013 – Kolejne pięć godzin pracy i jest już zamontowana śruba napędowa, poprawiłem regulację ustawienia i blokowania nachylenia osi godzinnej, dorobiłem mocowanie samej tylko fotograficznej głowicy kulowej, wstawiłem stopkę szukacza Sky Watcher. Już niewiele zostało do zakończenia robót i zostanie tylko malowanie.

* * * * *

16.07.2013 – Pięć godzin pracy i zamontowałem oś godzinną na łożyskach kulkowych nr 16002. Oś wytoczona w Astrokraku wg mojego projektu. Działa idealnie. Jutro mocuję napęd i jak zdążę to porobię gałki do śrub regulacyjnych.

Jak widać FASTRALa-DR będzie można rozłożyć na pojedyncze elementy i będzie się nadawał do dalszego transportu w takiej postaci.

* * * * *

11.07.2013 – Miałem tylko dwie godziny, aby podłubać przy drewnianym FASTRAL-DR i zrobiłem śrubę M12 mocowania FASTRAL-DR do statywu teodolitowego, zmieniłem śrubę do regulacji kąta nachylenia osi godzinnej na ładniejszą :) z lepiej osadzonym gwintem w sklejce. Mam nadzieję, że 18-tego lipca będę już mógł lakierować elementy drewniane.

* * * * *

10.07.2013 – Kolejnych kilka godzin pracy nad drewnianym FASTRAL-DR.

* * * * *

9.07.2013 – Zanim zrobię wersję duraluminiową najpierw zrealizuję wersję drewnianą,
mającą zalety FASTRONa i PANCER-FASTRONa.

* * * * *

FASTRAL

Pierwsze rysunki konstrukcyjne wersji aluminiowej wstawię wkrótce.
Nastąpiła zmiana koncepcji konstrukcji FASTRAL-a w związku z nowymi możliwościami
technicznymi wykonania. Proszę o cierpliwość.