Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 24.04.2017 o godzinie: 20:56

FASTRON-8T

Model FASTRON-7, do maja 2016 roku, jest moim najlepszym rozwiązaniem z tej rodziny astrokoziołków. Jego pewność działania nawet pod dużym obciążeniem kilku kg sprawia, że może być on używany z powodzeniem do astrofotografii. Jednak jego wymiary i konieczność stosowania ciężkiego i stabilnego statywu geodezyjnego zniechęca potencjalnych amatorów zdjęć nocnego nieba do zdecydowania się na posiadanie takiego sprzętu.
Mając niewykorzystane części do kilku takich FASTRONów w dniu 17 maja wpadłem na pomysł wykonania najmniejszego FASTRONa w wersji turystycznej. Założenia były takie, aby komplet akcesoriów do FASTRONa (wraz z akumulatorem, napędem, szukaczem i kablami) mieścił się swobodnie w zwykłej zawieszanej na pasku torbie, a sam FASTRON byłby mocowany do statywu fotograficznego z wystającą z niego standardową śrubą foto z gwintem 3/8″ UCM 16 zwojów na cal.
Taka miniaturyzacja wiązała się z koniecznością zmniejszenia długości ramienia prowadzenia z 228,6 mm do … 80 mm. Ma to na pewno wpływ dokładność prowadzenia i ograniczenie długości stosowanych ogniskowych obiektywów w porównaniu do modelu FASTRON-7. Pierwsze testy dokładności prowadzenia wykazały, że jest lepiej niż się spodziewałem. Podczas pierwszej nocy uzyskałem punktowe gwiazdy naświetlając 2 minuty obiektywem 200mm.
Ten najnowszy model FASTRON-8T (T-turystyczny) ma umożliwić jego łatwy transport i wykonywanie zdjęć – szerokich kadrów nieba ogniskowymi w przedziale 10-50 mm. Powinien on nadawać się idealnie do zdjęć Drogi Mlecznej wykonywanych w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie jest łatwo przenieść ciężki sprzęt.
Zmiana długości ramienia ma swoje pozytywne strony – czas jednej ciągłej sesji fotograficznej wydłużył się aż do 68 minut – zamiast normalnych 24 minut. To jest duża wygoda.

Dane FASTRON-8T:
- mały i łatwy w transporcie
- ciężar FASTRON-8T – pełen zestaw z akumulatorem 5Ah, statywem Camrock T80  i aparatem = 8,2 kg
- obszar stosowania – cała kula ziemska
- do zdjęć o czasie naświetlania ponad 120 sek obiektyw o ogniskowej 200 mm  – dał punktowe gwiazdy (testy będą kontynuowane jak pogoda poprawi się)
- do zamocowania na statywie fotograficznym (śruba 3/8″)
- czas ciągłego prowadzenia: 68 minut
- możliwość zamocowania szukacza jako lunetki biegunowej lub lasera
- regulacja ustawienia na biegun tylko statywem

Pomysł na wykonanie FASTRON-8T wpadł mi do głowy 17 maja, a 10 dni później zakończyłem realizację wraz z pomalowaniem. Składam tutaj podziękowania dla Michała Klimaszewskiego, który w ekspresowym tempie wykonał dla mnie sterownik MK-Astro FASTRON-DRIVE MICRO 7 seg. W sterowniku tym mam możliwość prowadzenia FASTRON-8T przez 68 minut oraz mogę podłączyć także grzałkę do obiektywu oraz wężyk spustowy do aparatu i ustawić serie zdjęć o czasach naświetlania od 1 min do 15 min z krokiem co 1 minuta.

W klasie wagowej FASTRONów ten ostatni FASTRON-8T zdecydowanie wygrywa. Cały zestaw z aparatem, akumulatorem i statywem waży 8,2 kg.
FASTRON-6 – sama głowica waży 6,3 kg
FASTRON-7 – sama głowica waży 6,7 kg
Do tego statyw geodezyjny 6,3 kg + aparat +akumulator _ głowica foto … czyli cały zestaw waży ok 15 kg.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Noc w Karwi.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

30/31.12.2016 – OA Wójcin – FASTRON-8T z celownikiem laserowym – po kilku godzinach na mrozie.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Noc obserwacyjna w Białej pod Sulejowem. Słońce tylko 15 stopni pod horyzontem i sunące chmury po niebie utrudniały astrofotografię.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Na tarasie CAMK w Warszawie przy lampach sodowych udało mi się naświetlić takie zdjęcie:

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Zdjęcie z miasta 14×60 sek obiektywem 200mm. Mgławica M27 Dumbell

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Test FASTRON-8T w CAMK – ul. Bartycka 18 w Warszawie – 30.05.2016

Wreszcie mogłem ustawić montaż pod Gwiazdą Polarną i wtedy wyszedł potencjał FASTRON-8T

7 minut naświetlania i gwiazdy punktowe!!!!!  To jest mały fragment całego zdjęcia – bez zmniejszania.

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

Poniżej pierwsze próby po wykonaniu FASTRON-8T bez widoczności Gwiazdy Polarnej.

Niestety jak to zwykle bywa kiedy mamy nowy sprzęt – pogoda nie dopisuje i tak było tym razem. W centrum miasta Piotrków widoczne były cirrusy na niebie i łuna nad hipermarketem, ale Spica była widoczna gołym okiem, a Porrima 3,1 mag była już na granicy widoczności. W takich warunkach wycelowałem w M104 Sombrero i dwa asteryzmy tuż obok. Przetestowałem obiektyw 200mm na czas naświetlania 1 minuta i wynik prowadzenia za gwiazdami jest znakomity. Na testy dłuższego prowadzenia nie miałem już możliwości – przyszły chmury.

Test naświetlania na dwie minuty obiektywem 200 mm. Po ustawieniu metoda dryfową mogłem wykonać tylko jedno zdjęcie – potem przyszły chmury.

A tak wygląda sam FASTRON-8T:

Zestaw części głowicy FASTRON-8T przed pomalowaniem.