Skip to content

9
Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 27.02.2021 o godzinie: 15:07

15 lutego 2013 – asteroida DA14

UWAGA
  2012 DA14 – oglądam transmisję na żywo!

Zachęcam wszystkich do spojrzenia na niebo w piątek 15 lutego 2013 nie tylko na przelatującą blisko Ziemi asteroidę 2012 DA14. Na niebie jest wiele ciekawych obiektów, na które warto spojrzeć.  Gdybym dysponował czasowo całym piątkiem, to skupiłbym się na poniższych obserwacjach w tym oczywiście także DA14.

Obserwację będę przeprowadzał z obserwatorium w Wójcinie – jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli. Z uwagi na to, że pracuję daleko od tego miejsca, to pojawię się tam ok. godz. 20-tej.

Chętnych do wspólnej obserwacji zapraszam do Wójcina (pomiędzy Sulejowem a Kielcami) od godz. 20-tej i proszę o kontakt. Obserwacja dojdzie do skutku tylko w razie bardzo dobrej pogody. W razie wątpliwości proszę o kontakt.

Jeśli będzie pogoda i uda mi się podłączyć komputer do sieci, to będzie transmisja na żywo z przelotu DA14

w PTMA Warszawa TV live    http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm

—————————————————————-

NIESTETY NIE MA POGODY OBSERWACYJNEJ.
o 20-tej w PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM 100% ZACHMURZENIA i SIĄPI MŻAWKA.

—————————————————————-

Tak mogłaby wyglądać obserwacja wieczorem 15 lutego 2013 .

W dniu 15 lutego rozpoczynamy obserwację nieba od godziny 17:30, kiedy Słońce znajdzie się już kilka stopni pod horyzontem. Wtedy wypatrujemy gołym okiem lub pomagając sobie lornetką nisko nad zachodnim horyzontem Merkurego, a pod nim powinien świecić czerwony Mars.

Jednak musi być wtedy bardzo czyste niebo,  bo to będzie tuż nad horyzontem. Jak już napatrzymy się na te dwie planety, to możemy spojrzeć wyżej na Księżyc w konstelacji Barana. Potem patrzymy jeszcze dalej, wysoko i w kierunku południowym i podziwiamy tam Jowisza pomiędzy Aldebaranem i Plejadami w Byku. Jeśli spojrzymy w Warszawie na Księżyc tuż przed 18h 14m 38sek to zobaczymy jak przy ciemnym brzegu Księżyca z lewej strony zniknie gwiazda SAO 92763 o jasności 6.0 mag. Jeśli będziecie chcieli obserwować to zakrycie z innego miejsca w Polsce to różnice w czasie mogą być minutowe, wtedy należy od godz. 18-tej śledzić jak Księżyc zbliża się do gwiazdy i w końcu ją zakryje.

Delektujemy się pięknym rozgwieżdżonym niebem do godziny 20-tej i wtedy rozpoczynamy przygotowania do spotkania z 50-metrową asteroidą 2012 DA14. Do tego potrzebny nam będzie statyw do aparatu fotograficznego, sam aparat i jakaś lornetka, czy lunetka także na statywie. Ten statyw do lornetki będzie potrzebny, bo aby znaleźć słaby punkcik poruszający się wśród gwiazdek, to obraz nie może nam latać przy trzymaniu lornetki w rękach. Naszą uwagę kierujemy teraz na niebo w kierunku wschodnim. Staramy się znaleźć charakterystyczny układ gwiazd konstelacji Lwa z jego najjaśniejszą gwiazdą o nazwie Regulus.

Jak rozpoznamy tę gwiazdę i ustawimy ją w polu widzenia lornetki to warto dla kontroli spróbować odnaleźć z prawej strony Regulusa bardzo ciekawą długookresową gwiazdę zmienną, z rodziny miryd, o nazwie R Leo.

Tego wieczoru gwiazda ta będzie świeciła wyraźnie, gdyż jest tuż po swoim maksimum blasku, a czerwony kolor światła tej gwiazdy i charakterystyczny układ sąsiednich gwiazd w kształcie kija golfowego upewni nas, że widzimy właśnie tę gwiazdę R Leo. Przy okazji zachęcam Was do jej obserwacji i notowania co kilka dni jak spada jej jasność. Cykl zmienności R Leo trwa ok. 310 dni, a jasność oscyluje między ok. 5 mag a 10 mag.

Wracamy do naszej asteroidy, której wschód nastąpi ok. 20:35, ale skoro ma mieć jasność ok. 7 mag, to musimy poczekać, aż znajdzie się nieco wyżej. I tak około godziny 21-szej DA14 ma przelecieć blisko z lewej strony gwiazdy o nazwie Denebola, czyli beta Leo. Prędkość przesuwania się tej asteroidy względem gwiazd będzie duża i wykorzystamy to do jej lokalizacji. Od godziny 20-tej można już przeprowadzać próbne zdjęcia i ich analizę pod kątem zgrania gwiazd, które widać na zdjęciu i jak ten obszar jest widoczny w naszej lornetce, czy lunetce. Ustawiamy aparat fotograficzny na statywie, wybieramy ISO 800 lub 1600 i kierujemy aparat tak, aby Denebola znajdowała się nieco z prawej strony i powyżej środka kadru. Wybieramy ogniskową ok. 50 mm i naświetlamy 30 sekund lub minutę. Jeśli mamy aparat nieruchomy, to na zdjęciu zobaczymy krótkie kreski gwiazd przemieszczających się pod kątem do horyzontu w prawo do góry, natomiast nasza asteroida będzie poruszać się prostopadle względem gwiazd w lewo do góry. Na zdjęciu wykonywanym aparatem nieruchomym kąt pomiędzy kreskami gwiazd, a planetoidą będzie wyraźnie widoczny.  Będę robił zdjęcia FASTRONem i u mnie gwiazdy będą punktami, a asteroida będzie widoczna, jako kreska idąca do góry i w lewo. Jak tylko złapiemy tę asteroidę na zdjęciu to lokalizujemy ją wśród gwiazd i tam kierujemy nasze lornetki, lunety, czy teleskopy. Postaram się wykonać serię zdjęć z różnymi ogniskowymi obiektywów, aby ciekawie udokumentować jej szybki ruch.

Około 22:30 asteroida ma przelatywać w Wielkiej Niedźwiedzicy pomiędzy gwiazdami Megrez i Alioth w Wielkim Wozie. Lecz wtedy już będzie słabiej świeciła, bo już w tym momencie szybko się oddala od nas. Później z każdą minutą jej ruch względem gwiazd będzie coraz wolniejszy, a ona sama będzie świecić coraz słabiej. Cały czas tego wieczoru DA14 będzie się kierować w stronę Gwiazdy Polarnej.

Może choć tym razem aura będzie dla nas łaskawa i nie będzie chmur na niebie …  W razie pogody i obserwacji tutaj umieszczę relację z tej obserwacji.