Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 9.10.2014 o godzinie: 23:02

R CrB

Gwiazda zmienna „węglowa” R CrB jest jedną z pierwszych gwiazd zmiennych, którą systematycznie obserwowałem od wielu lat. Jest ona bardzo ciekawa, gdyż normalnie świeci jako gwiazda o jasności 5,7 mag, czyli bez problemu widać ją przez lornetkę, a w bardzo dobrych warunkach nawet gołym okiem. Łatwość w jej lokalizacji powoduje, że jest bardzo wdzięcznym obiektem do obserwacji.

Gwiazda ta od czasu do czasu, nieregularnie wyrzuca z siebie materię, która wygasza jej blask do ok. 14 mag. W tym minimum trwa miesiąc lub kilka miesięcy i potem wolniej niż przygasła zaczyna się rozjaśniać z powrotem do pełnej jasności, czyli ok. 5,7 mag.

Poniżej historyczne wykresy aktywności R CrB:

Jak widać na ostatnim wykresie z wygenerowaną krzywą jasności R CrB, to od roku 2007 nastąpił spadek jasności gwiazdy najdłużej trwający w mojej historii obserwacji tej gwiazdy. Już siedem lat czekam, aż znowu zacznie świecić normalnie. W ostatnich tygodniach (teraz jak piszę ten opis jest październik 2014) jej jasność zdecydowanie rośnie, co widać na tym wykresie. Może już niedługo osiągnie jasność 5,7 mag :)

Na poniższej mojego autorstwa składanej fotce widać wyraźny wzrost jej jasności w ciągu ostatnich 5 miesięcy.

 

Tutaj mamy mapę Korony Północnej i lokalizację tej zmiennej.

 

Roczna widoczność R CrB: