Duża plama na Słońcu
Przez kilka najbliższych dni na Słońcu będzie można zaobserwować dużą grupę plam słonecznych z świetnie widocznym półcieniem. Pamiętajcie o bezpiecznym obserwowaniu Słońca.
Zlot astronomiczny PTMA Warszawa – WIOSNA’25
Zakończył się zlot astronomiczny PTMA Warszawa (24-27.04.2025) na Campingu „Wyzwanie” w Borach Tucholskich, w którym mieliśmy dwie ładne, bezchmurne noce. Udało mi się na FASTRUNIO wykonać kilkanaście ciekawych dla mnie rejonów nieba.
http://www.astrojawil.pl/dane/2025_04_25_ngc7000.jpg
http://www.astrojawil.pl/dane/2025_04_25_mars.jpg
http://www.astrojawil.pl/dane/2025_04_25_rcrb.jpg
To samo zdjęcie, ale bez programowego wycinania śladów satelitów. To jest składanka 12-tu zdjęć po 40 sekund i w tym czasie na każdym zdjęciu przelatywało kilka satelitów. Niebo jest strasznie zaśmiecone satelitami.
Kometa C/2025 F2 (SWAN) już jest widoczna
Za jakieś dwa tygodnie będzie okres najlepszej widoczności komety C/2025 F2 (SWAN). Spodziewamy się, że może będzie miała jasność 7 mag (a może nawet lepiej?). Obecnie na zdjęciach widac jej zieloną głowę z warkoczykiem. Widać ją rano przed wschodem Słońca nisko nad północno-wschodnim horyzontem.
Szczegółowa mapka jest tutaj: http://www.astrojawil.pl/dane/swan.png
Nocna widoczność komety w dniu 20.04.2025
Wracam do obserwacji zakryć gwiazd
Już niedługo zacznę ponownie prowadzić obserwacje zakryciowe. Na razie kompletuję sprzęt. Pozostał mi jeszcze TimeBoxII, czyli synchronizator czasu atomowego z GPS z moim komputerem. Na razie prowadzę testy, które są obiecujące jeśli chodzi o precyzję rejestracji zakryć. Załączam zdjęcie Księżyca i próbki zakryć.
Zakrycie Saturna przez Księżyc
4 stycznia 2025 miałem szczęście zaobserwować wieczorne zakrycie Saturna, ciemną stroną Księżyca. Wbrew prognozom pogoda umożliwiła mi rejestrację tego zjawiska. Film z tej obserwacji umieściłem na You Tube.
Nocny Obserwator 5.5
Dzisiaj wstawiłem nową wersję Nocnego Obserwatora 5.5, w której rozbudowałem dział z zakryciami gwiazd i planet przez Księżyc
Teraz mamy możliwość ustawienia azymutów widoczności z miejsca obserwacji, ograniczenie pokazywanych gwiazd według jasności, wycięcie zjawisk, kiedy Słońce jest powyżej -10 stopni. Ponadto widzimy nazwę gwiazdy, a nie numer katalogowy – to dla gwiazd o jasnościach do 3,2 mag.
Pogoda w drugi dzień świąt BN
Wykorzystałem pogodę, która niespodziewanie pojawiła się w Piotrkowie i wykonałem dwa zdjęcia mgławicy M42 w Orionie. Jedno z ogniskową 400 mm, a drugo to 1500mm
Nocny Obserwator – wersja 5.4
NOCNY OBSERWATOR wersja 5.4
W programie pojawiły się wyliczone dokładne efemerydy zakryć gwiazd o jasnościach do 7 mag i planet przez Księżyc do roku 2040 dla kilkunastu miast (wykaz na załączonym zdjęciu). Ponieważ program Occult zmienił format wydruków musiałem zmienić NO, aby pliki wczytywały się prawidłowo do programu. Stąd nowa wersja 5.4 programu.
Stałych użytkowników programu i tych, którzy jeszcze nie znają go zachęcam do pobrania tej nowej wersji.
Tutaj jest link do instalacji: http://www.astrojawil.pl/no.zip Trzeba wkleić link do przeglądarki.
Wigilia w PTMA Warszawa
16 grudnia 2024 byłemna wigilii Bożego Narodzenia w PTMA Warszawa. Miło było znowu spotkać się na Bartyckiej
Konferencja w Mediatece
Jako mieszkaniec Piotrkowa, wziąłem udział w konkursie astrofotograficznym i jedno z moich ostatnich zdjęć komety C/2023 A3 zdobyło trzecie miejsce, tak więc załapałem się na podium

Poznałem kilka interesujących osób mających tę samą pasję. Może to będzie początek nowej współpracy w dziedzinie astronomii w Piotrkowie Trybunalskim.
Dziękuję zespołowi AstroChrobry za zaproszenie.