Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 24.05.2020 o godzinie: 13:08

F80 – Zrób to sam – wersja mobilna

Mobilny FASTRAL w wersji metalowo-drewnianej o czasie ciągłego prowadzenia 80 minut.
Obsługuje sterownik FASTRAL-DRIVE w 3.3.1
Silnik krokowy 12V.
Laser biegunowy regulowany z grzałką.
Mała zwarta konstrukcja, łatwa w przewożeniu.
Szybkie rozstawianie na statywie FOTO typu CAMROCK T80.
Zalecane obiektywy do 100mm ogniskowej.

Wizja z 4  maja 2020- mój rysunek odręczny.

 

RYSUNEK ZŁOŻENIOWY – WIDOK OD GÓRY.

 

http://www.astrojawil.pl/f80.zip

 Kliknij w link, ściągnij plik i rozpakuj.

Ustawianie osi godzinnej na biegun ma kluczowe znaczenie w montażu paralaktycznym, w którym nie ma guidingu i sterowania prowadzeniem w dwóch osiach.

FASTRAL posiada znakomite sterowanie mikroprocesorowe, ale tylko w jednej osi. Dlatego dokładne ustawienie osi godzinnej montażu równolegle do osi kuli ziemskiej ma istotne znaczenie. Im dłuższą ogniskową wykonujemy zdjęcia i im dłuższe czasy stosujemy tym dokładniej musimy ustawić montaż.

Ustawianie montażu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy to ustawiamy równoległość promienia lasera do osi godzinnej FASTRALa, a drugi to ustawienie całego montażu tak, aby laser wskazywał dokładnie biegun północny. Zgodnie z matematycznym prawem przechodniości jeśli oś godzinna jest równoległa do promienia lasera, a laser wskazuje dokładnie biegun północny, zatem znaczy to, że oś godzinna montażu jest wycelowana dokładnie w biegun północny.

Etap pierwszy – ustawiamy równoległość promienia lasera do osi godzinnej

Ustawiamy montaż tak aby laser świecił gdzieś w pobliżu Gwiazdy Polarnej. Przypominam, że dokładne poziomowanie montażu nie jest konieczne. Jeśli montaż będzie stał krzywo, a sama oś godzinna będzie wycelowana w biegun to zdjęcia i tak wyjdą bardzo dobre.

Jeśli mimo podłączenia zasilania laser nie świeci to albo jest zepsuty albo jest zbyt zimny. Włączamy wtedy grzałkę i czekamy aż zielony promień będzie widoczny. Obracamy ruchomym ramieniem te ćwierć łuku, jaki może obracać się ruchome ramię FASTRALa i patrzymy w niebo. Koniec promienia zatacza łuk na niebie – taką właśnie ćwiartkę okręgu. Staramy się zapamiętać, w którym miejscu znajduje się środek obrotu tego łuku i na ten punkt ustawiamy laser jego dwoma pokrętłami regulacyjnymi. Gdy laser będzie już zataczał malutkie ćwierć okręgi to wówczas pomocną będzie lunetka lub aparat z teleobiektywem postawiony na niezależnym statywie obok FASTRALa,  wycelowany w koniec promienia lasera. Przy ustawieniu live view powiększony 5x lub 10x i mając w aparacie zainstalowany Magic Lantern (Canon) to na ekraniku aparatu będziemy tę sytuację widzieli w powiększeniu jak na dłoni i ta końcowa regulacja będzie łatwa i dokładna. Gałki regulacji mają podczas obracania wyczuwalną skokową grzechotkę i w końcowej fazie regulacji dokonuję dwóch „cyknięć” i sprawdzam, czy koniec lasera zatacza mniejszy łuk czy większy. Tak na zmianę to jedną, to drugą regulacją dochodzimy do najlepszego położenia lasera względem osi godzinnej. Czyli mamy laser ustawiony precyzyjnie równolegle do osi godzinnej FASTRALa.

Etap drugi – ustawiamy FASTRALa na biegun

Jeśli zamierzamy wykonywać zdjęcia obiektywem o ogniskowej krótszej niż 100 mm wówczas w większości przypadków wystarczy ustawić FASTRALa na oko według poniższej mapki