Skip to content

Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 31.08.2021 o godzinie: 9:53

AstroShow nr 10 Delta Optical – Żnin 27-29.08.2021

W dniach 27-29 sierpnia 2021 r odbył się jubileuszowy zlot Delta Optical – AstroShow nr 10. Impreza odbyła się na terenie Cukrowni Żnin. Świetna organizacja, znakomite warunki i dużo sprzętu dla miłośników astronomii, przyrody i myślistwa dały możliwość w krótkim czasie zapoznania się z nowościami w znakomitej atmosferze. Organizatorzy załatwili znakomitą pogodę mimo fatalnych prognoz prze zlotem. Mieliśmy jedną bezchmurną noc, a w sobotę na dzienne pokazy mieliśmy ciepło i dużo Słońca. Pokaz plam i protuberancji udał się znakomicie. Kto chciał mógł zobaczyć te efekty aktywności Słońca, do czego potrzebny jest specjalny, drogi sprzęt, a Delta Optical nam to umożliwiła. Zajęć mieliśmy mnóstwo w trzech grupach. Odbyło się kilka bardzo ciekawych wykładów warsztatów tematycznych. Było także mobilne planetarium. Delta Optical udostępniła wypożyczalnię sprzętu, firma BEiKS umożliwiła przetestowanie wielu znakomitych obiektywów do aparatu Canon, były także obiektywy SIGMA ART i każdy przed ewentualnym zakupem mógł osobiście sprawdzić, czy dany sprzęt mu odpowiada, co jest bardzo dla nas użytkowników niezwykle cenne, gdyż często po zakupie jakiegoś sprzętu, już podczas jego pierwszego użytkowania widzimy, że nie jest to coś czego oczekiwaliśmy.  Jestem pod wielkim wrażeniem ile firma Delta Optical poświęca uwagi dzieciom, aby im przybliżyć naukę, aby od wczesnych lat zafascynować je przyrodą i otaczającym nas kosmosem. Było kilka konkursów, w których dzieci musiały myśleć i wyzwolić swoje manualne zdolności, aby wykonać zadanie konkursowe. Prace dzieci były wyróżnione i nagrodzone, a i tak każde dziecko dostało swój dyplom z udziału w AstroShow oraz drobne prezenty. Brawo dla Delty Optical.
Atmosfera podczas zlotu była jak zwykle znakomita. Każdy miłośnik astronomii, czy zaczynający fascynację niebem, czy zaawansowany, miał do kogo zwrócić się na zlocie, aby uzyskać odpowiedź na każde pytanie.

Ze swojej strony dziękuję Pani Honoracie Matosek za podjęcie trudu organizowania tych corocznych zlotów AstroShow, a pracownikom Delta Optical za uśmiech, kulturę i profesjonalizm, co sprawia, że zloty te są takie wartościowe i miłe zarazem.  Dziękuję.

Poniżej prezentuję moje zdjęcia jakie zrobiłem komórką podczas tego jubileuszowego zlotu oraz jedno astronomiczne z gwiazdami i galaktykami M81 i M82 aparatem nieruchomym na zwykłym statywie. Zdjęcie to jest ilustracją do mojego wykładu „Podstawy astrofotografii praktycznie” jaki wygłosiłem w sobotę od 20:15. Niedługo umieszczę na You Tube film ze slajdami z tego wykładu i moim komentarzem.

 

Noc obserwacyjna z piątku na sobotę:

 

Zdjęcie nieruchomym aparatem: