Skip to content

10
Ostatnia aktualizacja przez JaWil dnia 23.06.2013 o godzinie: 16:06

PANCER-FASTRON

Pod koniec marca 2013 postanowiłem zbudować nowe urządzenie, mocniejszą wersję FASTRONa, którym możliwa będzie wykonanie dobrych zdjęć nieba przy długim czasie naświetlania, ale przy założeniu na aparat cięższych i długoogniskowych obiektywów. Sama nazwa PANCER-FASTRON będzie już odzwierciedlać możliwości tej nowej wersji „astro-koziołka”.

* * * * *

Pierwsze zdjęcia z PANCER-FASTRONa wykonane na zlocie w Zwardoniu 13-16 czerwca 2013

* * * * *

23 czerwca 2013 r.  zamontowałem w PANCER-FASTRONie nową śrubę napędową M10x1. Teraz wydaje mi się, że jest idealnie. Żadnych luzów na śrubie napędowej, kulka z łożyska na końcu ma gwarantować żadnych bić śruby.

 

* * * * *

 

W PANCER-FASTRON-ie wkrótce zawita jeszcze lepsza śruba napędowa.
Michał Klimaszewski pokazał mi swoje rozwiązanie na potrzeby beluzowego sterowania skomputeryzowaną frezarką, a ja to przeprojektowałem na potrzeby PANCER-FASTRONa.
Podczas pobytu na astro-zlocie w Zwardoniu podczas prelekcji mówiłem o moim nowym pomyśle tej śruby i Andrzej Szwajca zaoferował mi swoją pomoc tokarską w wykonaniu takiej śruby. Przekazałem rysunek techniczny narysowany na miejscu i dzisiaj kurier DHL przyniósł mi gotowe elementy. Sprawdziłem i działa genialnie „na sucho”.
W tym miejscu pragnę gorąco podziękować Andrzejowi za tak szybką realizację mojego pomysłu.

Również Grzegorz Czernecki zaoferował pomoc w tym względzie, ale Andrzej był szybszy.

* * * * *

24 kwietnia 2013 – Firma Astrokrak przysłała mi wytoczoną, ale zaprojektowaną przeze mnie nową śrubę napędową wraz z łożyskowaną tuleją. Wykonanie tych elementów jest perfekcyjne. To drugi kluczowy element wykonany przez firmę Astrokrak i oba mają decydującą rolę w precyzji przyrządu. Poniżej fotki samego napędu jak i całego przyrządu z wymienionym mechanizmem napędowym.

* * * * *

18 kwietnia 2013 – zakończenie prac nad PANCER-FASTRONem. Wygląda tak jak poniżej. Teraz nastąpi etap testów i ewentualnych korekt, aby prowadzenie było idealne.

 

Ustawianie na biegun północny przy pomocy szukacza. Widoczne dwie charakterystyczne pozycje szukacza niezbędne do szybkiej i dokładnej justacji montażu na biegun północny. Jak to wykonać opisałem w „Moich urządzeniach”.

 

Tutaj można zainstalować kamerę CCD do pokazów w PTMA Warszawa TV live.

* * * * *

16 kwietnia 2013 dobudowałem do PANCER-FASTRONa napęd oparty na znakomitym sterowniku MK-Astro, którego zaprojektował i wykonał Michał Klimaszewski. Jako pierwszy obiekt jaki zdecydowałem się sfotografować była to mgławica planetarna w Lutni M57 „Ring Nebula, czyli „Pierścień” lub „Dymek z papierosa” – jak kto woli. Traf chciał, że jest to pierwszy obiekt mgławicowy, którego na początku swojego zainteresowania astronomią usiłowałem zobaczyć. Budowałem lunety z rożnych soczewek, aby zobaczyć właśnie tę M57. Teraz PANCER-FASTRON wystrzelił jak z armaty w M57 na pierwszy ogień. Obiektyw Tair 300/4 (ustawiłem 5.6) z telekonwerterem 2x co daje łączną ogniskową 600 mm. PANCER-FASTRONa ustawiłem na parapecie – azymut na oko, a nachylenie wg firmowego kąta przyrządu. Moje okno patrzy na wschód więc nie widzę ani południa, ani północy więc nie mam specjalnie jak ustawić tego koziołka, Ale postawiony na oko PANCER-FASTRON przy tak dużej ogniskowej 600 mm dał sobie dobrze radę, z czego jestem bardzo zadowolony. Jutro kończę drobiazgi i pewnie we czwartek będę malował.

Zdjęcie wykonane 16 kwietnia 2013 r.

* * * * *

11 kwietnia 2013 – kolejnych kilka godzin pracy i już działa: regulacja kąta nachylenia osi godzinnej do poziomu, mocowanie podstawy dolnej do statywu geodezyjnego (nakrętka M12 w podstawie), mocowanie dovetail oprzyrządowania z kamerą CCD do super precyzyjnego ustawiania przyrządu na biegun i uchwyt transportowy.

Tutaj widać jak delikatnie wygląda prototyp FASTRONa przy wersji PANCER.

 

* * * * *

10 kwietnia 2013 – Po południu wzmocniłem płytę podstawy do grubości 30 mm i wykończyłem brzeg podstawy cienką sklejką z występem 1 cm, aby rzeczy nie spadały z podstawy. Umocowałem grip dovetail. Takie sztywne zamocowanie aparatu bardzo mi się podoba. Zamocowałem przeciwwagę, aby nacisk na śrubę napędową nie był zbyt duży.

* * * * *

9 kwietnia 2013 – następne popołudnie i kilka godzin pracy nad przyrządem zaowocowało zakończeniem prac konstrukcyjnych podstawy.

* * * * *

5 kwietnia 2013 – zamontowałem już oś godzinną oraz mocowanie głowicy wraz z jej zaciskiem. Wszystko pięknie chodzi z założeniami, lekko bez żadnych luzów, skrzynka sztywna. Na razie nie ma się co uginać. Muszę równie mocno osadzić trzymak osi głównej. Gniazdo dovetail już przygotowane do montażu, ale dziś nie zdążyłem. Jestem dobrej myśli.

* * * * *

4 kwietnia 2013 – roboty ruszyły z miejsca i mam już skrzynkę. Odpowiednik sklejki nr 3 w zwykłym FASTRONie. Tam ta sklejka ma 8 mm grubości, a w PANCER-FASTRONie to jest już super sztywny blok skrzynkowy o grubości 52 mm.

* * * * *

Poniżej wstępne plany :

 

* * * * *

W dniu 28 marca 2013 r. firma Astrokrak.pl zrealizowała błyskawicznie moje zamówienie na wytoczenie zasadniczej części PANCER-FASTRONa jaką jest mocna oś godzinna. Ośka ta na dwóch łożyskach kulkowych zamkniętych wykonana została idealnie na podstawie mojego rysunku. Ośka chodzi luźno i nie wyczuwam żadnych luzów, co rokuje nadzieję na prawidłowe działanie przyrządu.

 

* * * * *