kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Na początku 2015 roku kometa C/2014 Q2 Lovejoy będzie hitem nocnego nieba. Szczególnie w drugiej dekadzie stycznia będzie pięknie się prezentowała na niebie, kiedy jej jasność powinna pozwolić w bardzo dobrych warunkach na zobaczenie jej gołym okiem. Oczywiście lornetką będzie już świetnie widoczna, a także w tym czasie Księżyc nie będzie już przeszkadzał w jej podziwianiu.Prezentuję mapkę na najbliższe grudniowe dni, kiedy będzie widoczna ona pod charakterystycznym i znanym gwiazdozbiorem Oriona w konstelacji Zająca. Na początku stycznia 2015 wleci do konstelacji Erydan i tam każdego dnia będzie szybko wznosić się w górę powyżej horyzontu. Tak więc bardzo zachęcam do śledzenia jej wyglądu, lornetkami, lunetami czy teleskopami, a także próbujcie zrobić jej pamiątkowe zdjęcie. Komety szukamy w kierunku południowym najlepiej w godzinach 22-23. Ponownego jej przelotu w pobliżu Słońca nie doczekamy się.
FASTRON-6 oficjalna inauguracja
W PTMA Warszawa odbyła się oficjalna inauguracja nowego modelu astro-koziołka z rodziny FASTRONów o numerze „6″. Teraz czekam tylko na pogodę, aby przetestować nowy sprzęt na gwiazdach.
Spotkanie wigilijne w Warszawie
Niedziela, 21 grudnia. W Warszawie spotkaliśmy się rodzinnie na Ochocie na tradycyjnej wieczerzy wigilijnej.
Zobaczcie pozostałe zdjęcia poniższej trójki, robione rok w rok podczas wieczerzy wigilijnej
FASTRON-6 już jest gotowy.
Zapraszam w poniedziałek 22.12.2014 do PTMA Warszawa w CAMK-u przy ul. Bartyckiej 18 zaraz po wykładzie Jarosława Włodarczyka pt. „Zagadka Gwiazdy Betlejemskiej” na oficjalną inaugurację nowego modelu FASTRONa oznaczonego numerem 6. Po ponad dwóch miesiącach prac powstał lepszy, mocniejszy i ładniej wykończony ten nowy model z rodziny FASTRONów. Zapraszam po wykładzie, czyli ok 18:15.
Wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda T. Warzochy.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które wykonałem podczas wernisażu malarstwa Ryszarda T. Warzochy. Wystawę można obejrzeć w Piotrkowie Trybunalskim w Galerii u Panien „Na Piętrze” do dnia 15.01.2015 roku.
Test aparatu Canon EOS 550D mod
Test zmodyfikowanego aparatu na obiektach zewnętrznych – plenerowych wyszedł bardzo dobrze.
I to samo aparatem niemodyfikowanym.
Modyfikacja aparatu Canon EOS 550D
Aby uzyskiwać lepsze astro zdjęcia delikatnych mgławic przerobiłem swój aparat Canon EOS 550D. Wymiany oryginalnego filtru IR cut na taki sam Baader, ale o lepszej przepuszczalności w długofalowej części widma dokonał dziś Michał Klimaszewski, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję za 2,5 godziny intensywnej i profesjonalnej roboty. Całe szczęście, że sam się nie zabierałem za to. Poniżej kilka fotek z dzisiejszej operacji aparatu.
Filtr Baader BCF-1 zamówiłem wczoraj w Delta Optical, a dziś był już u mnie.
Przeróbka dokonana w tempie kosmicznym od decyzji o modyfikacji.
Odkręcanie pierwszych śrubek.
Jeszcze chwila i stracę nadzieję, że tym aparatem będzie jeszcze można robić zdjęcia
Filtr Baader i szybka do strząsania kurzu są już złączone i gotowe do przymocowania do matrycy.
Matryca czeka w antystatycznym woreczku jako ochrona przed kurzem.
Śrubki przylepione do plastra w kolejności odkręcania.
Pierwsze zdjęcie już w domu z różowym zabarwieniem.
Po ustawieniu balansu bieli ręcznie – kolory znowu są w normie, ale aparat lepiej będzie naświetlał mgławice
Krótki pobyt w Wałbrzychu i okolicach
Po niemal dwóch tygodniach mgieł i chmur wreszcie zobaczyłem (w Wałbrzychu) gwiazdy na niebie, a wtorek 9.12.2014 od rana była śliczna pogoda. Raniutko był mróz -6 i samochód zamarzł. Podczas powrotu widoki były wspaniałe.