FASTRAL
To jest aluminiowy następca rodziny FASTRONów, które były drewniane. Teraz właśnie powstało (wrzesień 2019) nowe urządzenie, które ma w sobie wszystkie doświadczenia FASTRONów i jest najlepszą moją konstrukcją ze wszystkich wykonanych przeze mnie montaży paralaktycznych. Uzyskane gwiazdy punktowe przy prowadzeniu 5 minut i ogniskowej 510mm świadczy o tym dobitnie. Jestem dumny z FASTRALa.
* * * * *
Tak napisał na forum astrocd.pl Jerzy Łągiewka pomysłodawca nazwy FASTRAL:
„Niezmiennie Janusz kojarzy mi się z Człowiekiem o dużej charyźmie, stosującym innowacyjne pomysły i będącym świetnym konstruktorem, kierującym się najważniejszą chyba zasadą – racjonalizmem. Jego konstrukcje, sprowadzają się do roli nezbędnych narzędzi – buduje to co jest mu niezbędnie potrzebne. Taka postawa w świecie amatorów astronomii jest jak świeży powiew Mistrala – orzeźwiającego wiatru, którego nazwa jest pierwszym skojarzeniem z FASTRALem, będącym rozwinięciem znanej konstrukcji Janusza – FASTRONa. FASTRAL jest nazwą kojarzącą się wielowątkowo: szybka droga (od spolszczonej formy znaczeniowej angielskiego trail – ślad), odległa gwiazda (od far – daleko i astra – gwiazda), odległy duch (far – daleki i astral – dusza), ale najwłaściwsza interpretacja, jest jednocześnie kwintesencją funkcji FASTRALa – szybko podążać za śladem gwiazd. W jakimś sensie aluminiowa konstrukcja (cecha materialna) równoważy znaczeniowo dostrzeganą przecież symbolikę afektu do sfery gwiazd (ASTRA), lub bardziej ezoterycznie do sfery astralnej (czyli, z jednej strony gwiezdnej, a z drugiej duchowej) emanującej od Janusza.
Jeśli jedno zdanie miałoby zawierać wielowątkowość skojarzeń – to brzmiałoby tak: FASTRAL – przyrząd szybko podążający za śladem gwiazd, pozwalający zobaczyć nie tylko materię gwiezdną i międzygwiezdną, ale na poziomie bardziej ogólnym, jednoczący duchowy aspekt obserwatora i całego Wszechświata. (Synteza funkcjonalna i filozoficzna).”
* * * * *
23 czerwca 2013 – Nazwę temu montażowi – FASTRAL - nadał Jerzy Łągiewka, który tym samym stał się ojcem chrzestnym tego urządzenia. Ten dzień uznaję za oficjalny dzień poczęcia FASTRALa. Od dziś będę projektował i sukcesywnie wykonywał poszczególne części. W FASTRALu wykorzystałem genialne i profesjonalne sterowanie silnikiem krokowym MK-Astro zaprojektowane specjalnie dla FASTRON-ów i wykonane przez Michała Klimaszewskiego o nazwie FASTRAL-DRIVE. Innowacją tego sterownika jest możliwość ustawienia ditheringu od 5-ciu do 75-ciu sekund. Jest to możliwe, gdyż FASTRAL-DRIVE jednocześnie obsługuje migawkę aparatu jak i sterownie silnikiem krokowym napędu FASTRALa.
* * * * *
Ostatnie zdjęcie wykonane przy użyciu FASTRALa.
Mgławica Veil w Łabędziu. 17 zdjęć po 180 sekund. OA Wójcin.
A oto pierwsze zdjęcia z metalowego FASTRALA
* * * * * *
FASTRAL GRUDZIEŃ 2019
FASTRAL WRZESIEŃ 2019
PIERWSZY FASTRAL-EQ
* * * * *