Skip to content

5.02.2013

1

5 lutego 2013 – 15.02.2013 bliski przelot planetoidy 2012 DA14

Za 10 dni, 15 lutego wieczorem dojdzie do bardzo bliskiego Ziemi przelotu planetoidy 2012 DA14, która znajdzie się zaledwie w odległości 1/10 drogi na Księżyc. To jest bliżej niż mają orbitę nasze niektóre satelity. Na szczęście i tym razem to ciało minie Ziemię.

Wiele obserwatoriów szykuje się do rejestracji tego niecodziennego przelotu. Spodziewana jasność planetoidy to 8 mag i równie niesamowita będzie jej prędkość względem gwiazd wynosząca ok. 45′ (1,5 średnicy tarczy Księżyca)  w zaledwie 60 sekund. Tę planetoidę trudno będzie utrzymać w teleskopie w polu widzenia.

Jedną z metod jej lokalizacji na niebie to fotograficzna. Naświetlamy zdjęcie teleobiektywem o polu widzenia kilkanaście stopni spodziewany rejon, w którym powinna być planetoida przez minutę i na zdjęciu zobaczymy kropki gwiazd i jedną długą słabą kreskę, którą w tym czasie narysuje planetoida. Pamiętajcie, że planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi, stad jej paralaksa będzie wyjątkowo duża i jej efemerydy będą niedokładne jeśli nie będą policzone dla Waszego miejsca obserwacji. Można sobie samemu policzyć trasę przelotu asteroidy na stronie Minor Planet Center.

Mapki przelotu dla Warszawy wkrótce umieszczę w sieci.

PTMA Warszawa planuje wykonanie obserwacji tej planetoidy. Szczegóły wkrótce. Niewykluczona także nasza transmisja na żywo – w zależności od tego czy będzie internet w miejscu obserwacji, bo planujemy także wyjazd pod lepsze niebo.

Także planowana jest transmisja na żywo od godz. 23 CSE w www.astrowebtv.org

 

STRONA OBSERWACJI ASTEROIDY 2012 DA14