(1) Ceres w złączeniu z El Nath – 6 marca 2013
W najbliższych dniach mamy szansę bardzo łatwej lokalizacji planetoidy nr (1) Ceres odkrytej przez Giuseppe Piazziego na przełomie 1800/1801. Planetoida ta będzie przelatywała w pobliżu jasnej gwiazdy El Nath – beta Tauri. W nocy 6 marca dojdzie do ich koniunkcji w odległości ok 22 minut kątowych. Szczególnie zachęcam FASTRONowców do zrobienia serii zdjęć, aby wyłapać ruch planetoidy na tle gwiazd.
Zaznaczone pozycje planetoidy o godz. 21 naszego czasu.
(Grafika programu Nocny Obserwator)
(4) Westa na moich testowych zdjęciach
Od października 2012 aż do końca lutego 2013 praktycznie nie było pogodnej nocy. Podczas mojego urlopu po świętach Bożego Narodzenia testowałem prowadzenie FASTRONa w dwa wieczory, kiedy gwiazdy ledwo przebijały się przez mgłę. Teraz z lubością oglądam te zdjęcia, bo cokolwiek było wtedy widać na niebie. Jak tak sobie patrzyłem na klasyczny rejon Aldebarana, Jowisza i Plejad i przypomniałem sobie, że tamtędy przelatywała planetoida (4) Westa i odnalazłem ją na swoich fotkach
FASTRON – w podróży po Polsce
Paweł Krajewski – nauczyciel z Kutna – jeździ po Polsce i zaraża bakcylem astronomii środowisko szkolne. Ten widoczny egzemplarz FASTRONa na zdjęciach był już w Krakowie, Iławie i Kutnie. Cieszę się bardzo, że udało mi się coś zrobić co popularyzuje astronomię.
Zdjęcia uczniów z Koła Astronomicznego z FASTRONem w Kutnie.
Adam, Kasia i Danel
Paweł Krajewski po prawej stronie u dołu.
Studia podyplomowe na kierunku geografii i przyrody w Iławie.
Życzę udanych zdjęć FASTRONem jak tylko pojawi się pogoda.
24 lutego 2013 – Test Canon EOS 1Ds
Tomek Wężyk pokazał mi dziś swój najnowszy nabytek, choć sam aparat nie jest młody. Jest to Canon EOS 1Ds – z matrycą 36×24 mm – pełnowymiarowa! Zdjęcie krzyża zrobione starym obiektywem 300 mm od zestawu snajperskiego Zenith.
Krótki film z ceremonii pogrzebowej Ś.P. Pawła Maksyma
Aby udokumentować jak wiele osób przyszło na pogrzeb nakręciłem ten krotki film. Mój aparat nie był w stanie objąć wszystkich obecnych. Duża grupa osób stała jeszcze za mną.
Pożegnalne słowa podczas ceremonii pogrzebowej Ś.P. Pawła Maksyma
Podczas ceremonii pogrzebowej Ś.P. Pawła Maksyma mowy pożegnalne wygłosili m. in. dr Henryk Brancewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, dr hab. Maciej Mikołajewski – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i redaktor naczelny URANII Postępy Astronomii. Ja także powiedziałem kilka słów pożegnania.
Testament Ś.P. Pawła Maksyma
Nagrałem na dyktafonie całą ceremonię pożegnania Ś.P. Pawła Maksyma w kościele św. Piotra i Pawła w Łodzi.
Kasiu, dziękuję Ci za zgodę na upowszechnienie kazania księdza, który w trakcie jego wygłaszania odczytał testament przygotowany przez Ś.P. Pawła przed operacją.
W swoim pożegnalnym liście Ś.P. Paweł skierował ciepłe słowa do rodziny, przyjaciół i znajomych, które zostaną na zawsze w naszej pamięci. Każdy z nas poczuł się jakby Ś.P. Paweł żegnał go osobiście. Było to ogromnie wzruszające dla każdego uczestnika ceremonii pogrzebowej. Ostatnie słowa Ś.P. Pawła przypomniały nam jakim był wspaniałym człowiekiem.
Bardzo proszę o wysłuchanie tego kazania i testamentu w ciszy i skupieniu.
KAZANIE i TESTAMENT Ś.P. PAWŁA MAKSYMA
22 lutego 2013 – Pogrzeb Ś.P. Pawła Maksyma
W dniu 22 lutego 2013 o godz. 13-tej w kościele św. Piotra i Pawła w Łodzi rozpoczęła się msza święta, podczas której pożegnaliśmy Pawła. Podczas kazania ksiądz odczytał testament Pawła. Kościół był pełen ludzi.
Odprowadzenie urny odbyło się o godz. 15-tej na cmentarzu św. Anny ul. Lodowa-Zarzew.
18 lutego 2018 – Ładna koniunkcja ponad chmurami.
Gdyby nie było chmur zobaczylibyśmy wieczorem ładną koniunkcję Księżyca z Jowiszem pomiędzy Aldebaranem i Plejadami. Także w tych dniach najłatwiej zobaczyć Merkurego nad zachodnim horyzontem po zachodzie Słońca. Ale co z tego jak cały czas na niebie są tylko chmury i chmury.