Wielka Sobota 2013
Wielka Sobota w Piotrkowie Trybunalskim. Zima trzyma nadal, choć w dzień zauważalna odwilż.
Wielki Piątek 2013
Pierwsze spotkanie rodzinne w Warszawie. Niby Wielkanoc, a za oknem szaleje zima.
Choinka wielkanocna:
Zabawa z obróbką zdjęcia M42
Pobawiłem się kilkoma moimi zdjęciami M42 z zeszłego roku i użyłem do tego zwykłych darmowych programów. Obrabiałem tylko JPG, więc ilość szczegółów zdecydowanie odpada w porównaniu do klasycznego zdjęcia astrofoto. Ale mnie chodziło o uzyskanie ciekawego efektu kolorystycznego jak najmniejszym nakładem czasowym. Przeraża mnie ślęczenie kilka dni nad jednym zdjęciem, mimo iż efekt takiej obróbki jest świetny.
Kometa PanSTARRS blisko M31
Jasność komety PanSTARRS (C/2011) słabnie, ale mimo to dalej jest obiektem lornetkowym z widocznym warkoczykiem. W najbliższych dniach będzie łatwa do odnalezienia na niebie, gdyż trasa jej przelotu przebiega w pobliżu znanej Wielkiej Galaktyki w Andromedzie M31. Na początku kwietnia będziemy mieli okazję na wykonanie ładnego ujęcia z oboma tymi mglistymi obiektami na jednym zdjęciu.
M42 z 5.03.2013 – nauka obróbki zdjęć
Pod okiem Michała Klimaszewskiego męczyłem obróbkę 10 zdjęć M42, które wykonałem 5 marca 2013 roku w OA Wójcin. Czas naświetlania 121 sekund przy ISO 1600. Montaż HEQ5, ED80 z flatenerem i reduktorem. Michał objaśniał co mam robić ze zdjęciami. Na koniec dodałem cztery zdjęcia krócej naświetlane, aby wstawić przepalone okolice Trapezu Oriona i nieco na swój sposób jeszcze zmieniłem kolorystykę. Będę ćwiczył jeszcze obróbkę zdjęć.
Prosty wielofunkcyjny przyrząd
Wykonałem proste urządzenie, które będzie miało kilka zastosowań do mojego montażu HEQ5:
- proste, wygodne i pewne ustawienie HEQ5 na biegun północny metodą, którą z powodzeniem stosuję przy ustawianiu FASTRONa,
- mocowanie głowicy fotograficznej na gwint 3/8 cala – wykonywanie zdjęć szerokim kadrem, przy dowolnym ustawieniu aparatu,
- mocowanie snajperskiego obiektywu 300 mm z gwintem 3/8 cala.
Opis ustawienia montażu HEQ5 na biegun północny.
W związku z moją awersją do ustawiania HEQ5 metodą ustawiania tarcz z podziałkami, szukaniem kąta godzinnego Gwiazdy Polarnej i zaglądaniem w bardzo niewygodnej pozycji do fabrycznej lunetki biegunowej, a dodatkowo (SynTrec) nie znalazłem możliwości regulacji siły podświetlania tej lunetki biegunowej postanowiłem zastosować w tym celu prostą metodę, której z powodzeniem używam do ustawiania na biegun FASTRONa.
OPIS METODY USTAWIANIA MONTAŻU NA BIEGUN PÓŁNOCNY
Jeszcze dwie fotki komety PanSTARRS
Tym razem użyłem Registraxa i złożyłem dwa zdjęcia z wielu ujęć, aby zminimalizować szum.
Moje nowe Plejady z OA Wójcin
5 marca 2013 „smażyłem” w OA Wójcin Plejady przez ED80 + Flatener-Reduktor na HEQ5. Wykonałem wiele 40 sekundowych ekspozycji, które je dla mnie złożył Michał Klimaszewski. I tak oto wyszedł taki końcowy efekt. Nie mogłem robić dłuższych ekspozycji, bo chyba chybiłem w biegun i gwiazdki wtedy wyraźnie były jajowate. Jak już ustawię montaż i zamontuję guiding …