Skip to content

Archive for Kwiecień, 2013

28
kwi

Dzień Ziemi – 28.04.2013

W niedzielę 28.04.2013 na Polach Mokotowskich odbył się kolejny Dzień Ziemi. PTMA Warszawa jak zwykle miał swój namiot, w którym Ariel demonstrował jak samodzielnie zrobić spektroskop, można było popatrzeć na liście drzew, a ja pokazywałem jak zrobić astrofoto FASTRONem i reklamowałem moje darmowe programy astronomiczne. Pogoda była fatalna – od 9-tej do 15-tej padał deszcz, dopiero potem przestało padać i nawet na krotko wyszło Słońce.

Składam tutaj podziękowania wszystkim, którzy wnieśli swoją cegiełkę w  nasze prezentacje i każdą inną pomoc.

 

26
kwi

Częściowe zaćmienie Księżyca

25 kwietnia 2013 roku miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca o bardzo małej fazie. Przy wschodzie Księżyca były chmury, ale pogoda szybko poprawiła się i były coraz większe rozpogodzenia.

Było nas sześcioro w PTMA Warszawa. Obserwowaliśmy głównie przez lunetę Diany RK 120/600. Obrazy były bardzo plastyczne. Przyjemnie oglądało się wyraźny mały Księżyc, a cień Ziemi ciągle nasuwał się na tarczę Księżyca od góry z lewej strony. Wykonywałem serię zdjęć i nakręciłem filmiki do wstawienia na You Tube.

Maksymalna faza zaćmienia częściowego:

 

Poniżej kilka pozostałych fotek z poszczególnych faz zaćmienia:

Powyższe zdjęcia wykonane obiektywem Tair 3S 300/4.5 z telekonwerterem 2x na montażu PANCER-FASTRON.

 

Na You Tube umieściłem krótki FILM z tego zaćmienia.

Zdjęcie Bogdana Wagilewicza:

Zdjęcia Wiesława Bartoszka:

Po zaćmieniu usiłowałem jeszcze zrobić próbę długości naświetlania PANCER-FASTRONem, ale dokładne ustawienie na biegun przyrządu opartego na ruchomych płytkach było po prostu niemożliwe. Tak więc ustawiłem P-F mniej więcej na biegun i naświetliłem przy Księżycu w pełni obiekt M57 nisko nad horyzontem i to było w Warszawie. Naświetliłem trzy zdjęcia obiektywem Tair 3S 300/4.5 przy ISO 400. Złożenie tych zdjęć z oczywistą korektą kolorów przedstawiam na poniższym zdjęciu.

 

24
kwi

PANCER-FASTRON: gotowy!

Roboty nad największą wersją FASTRONa, czyli PANCER-FASTRON-em definitywnie zostały zakończone. Po dzisiejszej wymianie śruby napędowej na M8x1 sprzęt sprawuje się znakomicie przy ciężkim obiektywie o ogniskowej 600 mm! Specjalnie ustawiłem nierównolegle do osi Ziemi, aby „bicia” śruby napędowej były wyraźnie widoczne. Tak właśnie chciałem. Na poniższym zdjęciu widać testy prowadzenia przy zastosowaniu starej śruby M6x1 i nowej M8x1.  Ślad gwiazdy przy M8x1 jest idealnie równy – tak jak powinien wyglądać. Teraz PANCER-FASTRON jest już gotowy do zdjęć takimi dużymi obiektywami.

23
kwi

Uzupełniłem zdjęciami metodę ustawiania montażu

Wstawiłem nowe zdjęcia ilustrujące metodę ustawiania dowolnego montażu paralaktycznego przy wykorzystaniu własnej roboty platformy z zamocowaną kamerą CCD oraz przy pomocy darmowego programu wxAstroCapture. Polecam tę metodę, gdyż nie potrzeba znać żadnych danych liczbowych: katów godzinnych, szerokości geograficznej, daty, czy godziny.

Poczytajcie u mnie o:

METODZIE USTAWIANIA MONTAŻU PARALAKTYCZNEGO NA BIEGUN

22
kwi

22.04.2013 – Pokaz nieba w PTMA

W PTMA śliczna pogoda. Na pokazie podziwialiśmy Jowisza, Saturna i Księżyc. Dzięki Romanowi, który poprawił ustawienie zwierciadła w TN 250/2134 tak, aby można było ustawić ostrość na matrycy – dziś się udało mi zrobić zdjęcie Księżyca przez nasz dłuuugi Newton. Po kilku latach wreszcie obrazy przez ten teleskop przypomniały mi dawne czasy jego świetności.

22
kwi

21.04.2013 kwiaty Aldony

Aldona nie mogła przejść obojętnie obok pierwszych ładnych kolorowych kwiatków i uwieczniła je na zdjęciach.

22
kwi

21.04.2013 OA Wójcin

Wreszcie przyszła pewna i ładna pogoda i mimo bardzo jasnego Księżyca zdecydowałem się na przetestowanie obiektywu radzieckiego Tair 3s 300/4.5 pod dobrym niebem w Wójcinie. Ustawiłem montaż na biegun metodą z wykorzystaniem kamery CCD, którą opisałem w „Moich urządzeniach”, dzięki czemu moglem naświetlać przez 2 minuty bez widocznego poruszenia gwiazd. Przetestowałem 4 dostępne obszary nieba w miarę odległe od bardzo jasnego Księżyca, a były to: Kapelusz Napoleona, M13, M81 i M82 oraz w ograniczonym naświetlaniu (późno było) M57. Widzę z tych zdjęć, że muszę ustawić w aparacie ISO1600 – wychodzi dużo więcej szczegółów, a Registrax przy 10 zdjęciach daje sobie już dobrze radę z szumem.

 

21
kwi

20.04.2013 – OA Bukowiec

W sobotę wieczorem odbył się pokaz nieba w OA Bukowiec. Niestety pogoda przez cały dzień nie dawała szans na rozpogodzenie, a mimo to na pokazie w cudowny sposób pojawiły się miejscowe przejaśnienia i mogliśmy przyjrzeć się Księżycowi, Jowiszowi i pod koniec pokazu Saturnowi. Frekwencja niższa niż zwykle, ale to za sprawą słabej pogody. Nie mniej atmosfera jak zwykle wspaniała.

18
kwi

PANCER-FASTRON gotowy.

Zakończyłem prace nad budową PANCER-FASTRONa. Jak powstawał zobaczcie w „Moich urządzeniach”. Teraz będę testował, aby prowadzenie było idealne dla długich ogniskowych. Przewiduję wymianę za kilka dni śruby napędowej na specjalną toczoną, aby wyeliminować bicia tej śruby.

17
kwi

Pierwsze zdjęcie przez PANCER-FASTRONa

We wtorek 16 kwietnia 2013 dobudowałem do PANCER-FASTRONa napęd oparty na znakomitym sterowniku MK-Astro, którego zaprojektował i wykonał Michał Klimaszewski. Jako pierwszy obiekt jaki zdecydowałem się sfotografować była to mgławica planetarna w Lutni M57 „Ring Nebula, czyli „Pierścień” lub „Dymek z papierosa” – jak kto woli. Traf chciał, że jest to pierwszy obiekt mgławicowy, którego na początku swojego zainteresowania astronomią usiłowałem zobaczyć. Budowałem lunety z rożnych soczewek, aby zobaczyć właśnie tę M57. Teraz PANCER-FASTRON wystrzelił jak z armaty w M57 na pierwszy ogień. Obiektyw Tair 300/4 (ustawiłem 5.6) z telekonwerterem 2x co daje łączną ogniskową 600 mm. PANCER-FASTRONa ustawiłem na parapecie – azymut na oko, a nachylenie wg firmowego kąta przyrządu. Moje okno patrzy na wschód więc nie widzę ani południa, ani północy więc nie mam specjalnie jak ustawić tego koziołka, Ale postawiony na oko PANCER-FASTRON przy tak dużej ogniskowej 600 mm dał sobie dobrze radę, z czego jestem bardzo zadowolony. Jutro kończę drobiazgi i pewnie we czwartek będę malował.