Skip to content

Archive for Grudzień, 2013

31
gru

Sesja foto w OA Wójcin

W poniedziałek 30 grudnia 2013 r wieczorem zrobiła się bardzo ładna pogoda i zważywszy na to, że Księżyc nie przeszkadzał wybrałem się wraz z Tomkiem Węzykiem do Wójcina na przetestowanie mojego nowego teleskopu TN 200/800 pod ciemnym niebem. Temperatura spadła poniżej zera i jadąc do Wójcina miałem obawy o powodzenie akcji, gdyż miejscami było bardzo mglisto. Jednak na miejscu było bardzo dobrze. Na teleskop założyłem odrośnik z karimaty, który genialnie spełnił swoją funkcję, gdyż teleskop cały czas miał czystą optykę, mimo iż obok wszystko płynęło i było pokryte szronem. Przez trzy godziny wykonałem kilka zdjęć typowych obiektów mgławicowych dostępnych w zimowy wieczór.

Sprzęt gotowy do zdjęć.

Pan Marek Baranowski wizualnie podziwia piękno nieba.

Za nami Wielki Wóz na dyszlu stoi.

 

Złożenie z dwóch zdjęć – bo M31 przy takiej ogniskowej nie mieści się w kadrze.

 

Na północy było nieco mglisto, ale i tak te dwie galaktyki M82 i M81 wyszły możliwie.

 

Plejady z pojedynczego zdjęcia …

… a tu złożone z pięciu zdjęć.

 

Pod koniec sesji M42 była już wyżej na niebie wywołałem tę fotkę „na miękko”, aby było więcej widocznych szczegółów w tej mgławicy.

25
gru

Wigilijne Plejady

Po wigilii testowałem znowu testowałem nową rurkę na Plejadach.

 

W związku z tym, że od 2015 zaczyna się nowa seria zakryć Aldebarana i Hiad przez Księżyc zrobiłem zdjęcie centralnej części tej gromady otwartej gwiazd.

23
gru

Zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia

Przesyłam Wam życzenia zdrowych i spokojnych świat Bożego Narodzenia.

22
gru

Zestaw do zakryć planetoidalnych i księżycowych

Zakup GSO TN 200/800 ma za zadanie stworzyć podstawowy sprzęt do obserwacji zakryć gwiazd przez planetoidy i Księżyc. Ja zgromadziłem sprzęt optyczny  + montaż + CCD + inserter, a Tomasz Wężyk będzie profesjonalnie rejestrował na dysk bez gubienia klatek. Na poniższym zdjęciu widać aparaturę na sucho niemal gotową do działania, z tym, że będzie tu Tomka komputer i WinFast zamiast videograbbera. Niedługo przetestujemy sprzęt na zwykłym zakryciu księżycowym – na początku stycznia, kiedy Księżyc będzie w pobliżu I kwadry.

Teleskop z zamontowaną kamerą CCD MINTRON

Tu widać super zasilacz Tomka Wężyka, inserter GaPa&JaWil, (czarny) odbiornik DCF, rozdzielacze zasilania 12V i komputer z videograbberem.

21
gru

Nowa rurka GSO

U mnie pojawiła się nowa rurka GSO TN 200/800. I o dziwo była nawet pogoda na testowanie. Sprzęt ma duży potencjał. Światłosiła 1:4 i zwierciadło 200 mm dają nadzieję na dobry zasięg teleskopu przy dłuższych ekspozycjach w Wójcinie. Ostrość obrazów nie jest tak idealna jak w TRIPLECIE, ale muszę jeszcze nieco skolimować optykę, bo ciut brakuje do ideału i wtedy będzie lepiej. Ale i tak cieszę się, że obrazy są zupełnie dobre, a mobilność tego teleskopu jest świetna – tubus ma zaledwie 73 cm długości i swobodnie mieści się u mnie na balkonie. Zrobiłem od razu pierwszą przymiarkę do foto i poniżej zdjęcie Plejad – czas naświetlania 25 sekund, ISO 3200 w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Wkrótce może zrobię testy pod czarnym niebem w Wójcinie, ale na razie jest zbyt zimno.

20
gru

„Co świeci na niebie?”

Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje cykliczne spotkania pt. „Wiedza na łączach”. 11 grudnia 2013 odbyło się spotkanie dotyczące astronomii, w którym brałem udział. Poniżej zapis wideo tego spotkania. Zapraszam do obejrzenia.

Co świeci na niebie? – Wiedza na łączach

17
gru

Wieczory są już coraz dłuższe

Informuję iż od poniedziałku Słońce zaczyna już coraz później zachodzić tak więc wieczory mamy już krótsze z każdym następnym dniem. Natomiast wschód Słońca najpóźniej będziemy mieli 2 stycznia 2014, czyli dopiero od tego dnia dzień rano będzie dłuższy. Ale oczywiście teoretycznie najkrótszy dzień liczony od wschodu do zachodu Słońca mamy 21 grudnia czyli już za 4 dni tak naprawdę dnia będzie nam przybywało.

7
gru

Nowa Centaura 2013 widoczna gołym okiem

2 grudnia została odkryta nowa gwiazda – Nowa Centaura 2013.

Alert AAVSO nr 492

Poczytajcie powyższy alert nr 492 AAVSO, ale mimo iż gwiazda ta jest widoczna gołym okiem, to nie zobaczymy jej z Polski.

Ale możemy ją przynajmniej pooglądać na mapie i na zdjęciach. Poniżej mapka z położeniem Nowej Centaura 2013.

3
gru

Kometa Lovejoy C/2013 R1 jest śliczna

Zamiast opłakiwać niewypał stulecia kometę ISON spójrzcie lornetką rano na kometę C/2013 R1 Lovejoy. Pięknie widać jej głowę i warkoczyk. Polecam.

Mapka z trasą jej przelotu wśród gwiazd na najbliższe dni:

Poniżej ta mapka w wersji do druku.

Kometa C/2013 R1 Lovejoy w grudniu 2013

Poniżej fotka komety wykonana przez Karola Wójcickiego.