Pierwsze zdjęcia nieba – FASTRON-7 w akcji
W piątek 20 lutego wieczorem oglądaliśmy śliczną koniunkcję Wenus z Marsem i Księżycem.
Korzystając z ogródka Izy Stępień w Piotrkowie Trybunalskim (podziękowania za tę możliwość) miałem okazję wypróbować pod gwiazdami pierwszy raz budowanego od kilku tygodni kolejnego „astro-koziołka” FASTRON-7. Poszedłem od razu po całości i zamontowałem ciężki refraktor (jak na ten montaż) i udało mi się wykonać kilka zdjęć. Niestety wiał lekki wiaterek i przekonałem się , że ten montaż jest dobry na mniejszych gabarytów obiektywy, ale i tak efekt jest lepszy niż przypuszczałem. Pierwszy raz na moim zdjęciu tak wyraźnie zobaczyłem Koński Łeb pod Pasem Oriona.
Astrofoto blisko Warszawy
Wraz z Grzegorzem Klonowskim i Jerzym Krugiem udaliśmy się do Dębe Duże koło Urli (okolice Wyszkowa), aby z dala od świateł miejskich nasycić nasze oczy pięknym rozgwieżdżonym, bezksiężycowym niebem. I tak było. Pogoda cudowna, znakomita widoczność były dużymi plusami, a minusami były niska temperatura (-4 stopnie) oraz nieprzyjemny zimny lekki wiaterek. Schowaliśmy się za dość dużymi krzakami, aby tak nie wiało. Na ten wieczór zaplanowałem kolejne testy FASTRON-6, który sprawuje się nadal znakomicie. Tej nocy udało mi się zrobić nieporuszone zdjęcie ciężkim obiektywem Tair-3s przy czasie naświetlania 6 minut (!), a gwiazdy wyszły punktowo. Jestem bardzo zadowolony z FASTRON-6.
Wykonałem kilka zdjęć nieba w tym ciągle wdzięcznym obiektem, jakim jest kometa C/2014 Q2 Lovejoy.
Testowe zdjęcie M42 – jedno zdjęcie naświetlane 6 minut FASTRON-6 ciężkim obiektywem o ogniskowej 300mm.
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy ciągle ślicznie wygląda wśród gwiazd.
Większe zdjęcie tutaj: KOMETA C/2014 Q2 Lovejoy
Na koniec sesji fotograficznej pstryknąłem teleobiektywem zdjęcie Plejad.
Sobota – nadal piękna pogoda.
W „Walentynki” poszliśmy z Aldoną na spacer do parku. Pogoda niemal wiosenna.
Wieczorem pojechałem z Tomkiem Wężykiem do Wójcina pod piękne ciemne niebo, aby sfotografować kometę i inne ciekawe obiekty. Już ściemniło się i możemy ustawiać sprzęt na biegun północny.
Na pierwszym planie widać mnie przy FASTRON-6, a wiele kilometrów dalej widać Wenus i nad nią nieco po lewej stronie widoczny słabszy Mars.
Tomek usiłuje ustawić swoje EQ5 ma biegun północny i także widać te dwie planety.
Wieczorem pojawiają się gwiazdy i ślicznie już widać charakterystycznego Oriona z Syriuszem.
Fotka komety Lovejoy, jak się już ściemniło.
Śliczne niebo w Wójcine
13 lutego 2015 wreszcie pogoda dopisała i mogłem w Wójcinie przetestować FASTRON-6. Sprzęt sprawował sie cudownie, niebo piękne i zanim szron pokrył wszystko przy ujemnej temperaturze udało mi się wykonać kilka zdjęć.
FASTRON-7 ma już napęd
W środowe popołudnie zrobiłem blok napędowy FASTRON-7 oparty tak samo jak w poprzednich modelach na sterowniku MK-Astro FASTRON-DRIVE.
FASTRON-7 budowa
Budowa nowego astrokoziołka z rodziny FASTRON-ów wchodzi w końcową fazę. Dzisiaj zamontowałem oś godzinna urządzenia.
Zakrycie lambda Geminorum.
W niedzielę wieczorem, 1 lutego 2015, zaobserwowaliśmy wspólnie z Tomkiem Wężykiem zakrycie gwiazdy lambda Bliźniąt przez Księżyc trzy dni przed pełnią. Obserwacji dokonaliśmy z mojego balkonu przez refraktor SW ED80/600 z kamerą WATEC Neptune 100RC i przy zastosowaniu insertera Tomka wykonania. Mamy zarejestrowaną dokładną pozycję obserwacji a także dokładny czas samego zjawiska.
A tutaj możecie obejrzeć króciutki film z tej obserwacji. W drugiej części zapis prosto z kamery na dysk. Zapraszam.