Skip to content

Archive for Grudzień, 2018

27
gru

Już po świetach i nadal nie ma pogody

Od 8 grudnia do dzisiaj nie miałem pogody nadającej się do obserwacji komety. Chmury od trzech tygodni opanowały niebo. Pozostało mi tylko usprawniać sprzęt. Poprawiłem wykończenie mojego drewnianego FASTRALa. Pomalowałem na czarno wszystkie drewniane elementy. Teraz mam już możliwość przymocowania małej lunetki do FASTRALa. Mam zamontowany uchwyt dovetail.

8
gru

Kometa 46P Wirtanen – moje czwarte zdjęcie

W ogródku u Izabeli Stępień w Piotrkowie Trybunalskim rozstawiłem wieczorem mój montaż FASTRAL EQ nie mając na szans na pogodę. Ale jakimś szczęśliwym trafem na kwadrans pojawiła się dziura w chmurach i mogłem naświetlić kilkanaście zdjęć. Wyciąłem te z chmurami i pozostawiłem 11 klatek, które złożyły się na załączone zdjęcie.
Canon 6d mod, Canon 200 USM LII/2 – f/3.5 ISO 800 11 x 60 sek. FASTRAL EQ.

 

6
gru

kometa 46P Wirtanen – trzecie zdjęcie

Kometa 46P Wirtanen jest już widoczna gołym okiem z miejsc, gdzie jest ciemne niebo. W środę wieczorem pojechałem z Michałem Klimaszewskim do Gąsek pod Tarczynem i tam rozstawiliśmy swoje sprzęty do astrofoto. Ja rozstawiłem FASTRON-10 DP, ale do niego podłączyłem świeżo zmodernizowany sterownik FASTRAL-DRIVE, który ma już funkcję automatycznego ditheringu. Naświetliłem w sumie 43 zdjęcia po 60 sekund. Niebo było w miarę ciemne, ale idealnie czyste nie było. Lekkie cirrusy przesuwały się po niebie – widać je wyraźnie, jak się szybko przewija zrobione zdjęcia. Nie zrobiłem darków, bo tak jak się spodziewałem metoda ditheringu skutecznie usunie wszystkie hot-pixele i inne uszkodzenia matrycy.

2
gru

M42 – test ditheringu

Przeprowadziłem kolejną próbę wykonania zdjęcia nieba z ditheringiem, jest to metoda, która zdecydowanie poprawia jakość tła nieba poprzez lepsze usunięcie defektów samej matrycy. Prezentowane zdjęcie samej mgławicy jest słabe bo to tylko 20 króciutkich zdjęć po 15 sekund każde. W mieście z balkonu nie naświetlałem dłużej, bo tło nieba było jasne. Tu chodziło mi tylko o sprawdzenie ditheringu i zrobienie zdjęcia bez darków. Efekt bardzo mi się podoba :)

Co to jest ten dithering? To jest metoda naświetlania zdjęć wybranego obiektu – np. tutaj M42 – tak, aby na kolejnych zdjęciach w serii nasz obiekt znajdował się w innym miejscu na matrycy. Spowoduje to, że obiekt i gwiazdy zmieniają się swoje położenie względem stałych defektów naszej matrycy. Program do stackowania, np. Deep Sky Stacker, ma wtedy łatwiejsze zadanie z wycięciem z końcowego zdjęcia defektów matrycy. Jeśli nie używamy ditheringu to przy dobrym prowadzeniu montażu fotografowane gwiazdy na każdym zdjęciu są niemal w tym samym miejscu względem defektów matrycy. W tym przypadku konieczne jest wykonanie darków, aby program wiedział gdzie są defekty matrycy.

2
gru

Koniunkcja Marsa i Neptuna – 7 grudnia 2018

W piątek 7 grudnia ok godz. 17-tej możemy zacząć wypatrywać Neptuna tuż przy Marsie, który jest nadal najjaśniejszym obiektem na południowym niebie. Neptuna zobaczymy tuż przy Marsie w odległości zaledwie 3 minut kątowych. Dobre będzie powiększenie 100 razy.

30 listopada, kiedy była ładna pogoda zrobiłem zdjęcie Marsa i Neptuna jeszcze przed koniunkcją. Ale były już na tyle blisko, że zmieściły się w jednym kadrze w obiektywie 200 mm.