Skip to content

Archive for Styczeń, 2020

28
sty

Zdjęcia z Wójcina

Mam w sąsiedztwie bardzo sympatycznego kolegę, którego astrofotografia także pasjonuje, ale w obróbce zdjęć astro jest lepszy ode mnie. Krzysztof Dejnarowicz, bo o nim mowa, jak zobaczył moje ostatnie zdjęcia z Wójcina to poprosił mnie o możliwość zmierzenia się z obróbką tych zdjęć. Jak widać na poniższych zdjęciach wyciągnął z nich znacznie więcej szczegółów, różnych oświetlonych pyłów w tle nieba. Bardzo mi się to podoba. Jak widać niebo w Wójcinie jeszcze nadaje się do astrofotografii.

Zdjęcie z M42 jeszcze będę naświetlał, aby dorobić więcej klatek, bo teraz zrobiłem za mało. Zdjęcie Mgławicy Płomień i Koński Łeb miało być tylko próbą. Jak już po 6-ciu godzinach wymarzłem totalnie, to jeszcze na koniec dla próby naświetliłem 5 zdjęć po 5 minut właśnie tego fragmentu nieba z Łbem Konia. Nie miałem zamiaru pokazywać tego zdjęcia, ale Krzysztof tak ładnie obrobił to zdjęcie, że postanowiłem je jednak pokazać. Z pewnością czekam na kolejną sesję, aby wykonać duzo wiecej zdjęć, aby i wieksze zdjęcie nadawało się do obejrzenia  :)

Krzysztof, dziękuję.

 

26
sty

Sesja astrofoto w Wójcinie

W piątek 24.01.2020 roku owocnie przebiegła sesja astrofoto w Obserwatorium Astronomicznym Wójcinie. Na dwóch montażach FASTRAL 40 i 80 minut naświetliłem NGC 2237 Rozetę i M42 wielką Mgławicę w Orionie.
W Wójcinie light pollution jest coraz większe, ale nadal niebo jest wspaniałe w kierunku wschodnim i południowym.

Zdjęcie Rozety obrobił mi Tomasz Zwoliński.

11
sty

FASTRAL 80 minut gotowy

NOWY FASTRAL 80 minut
Minęło zaledwie kilka dni od inauguracji FASTRALa w wersji 40 minutowej – mocnego, solidnego, na którym mogę posadzić nawet refraktory z bardzo dobrym prowadzeniem, a dzisiaj prezentuję nowe moje urządzenie: FASTRAL 80 minut.
Jak widać na załączonych zdjęciach głowica ta w swojej pełnej konfiguracji o wiele mniejsza od wersji 40 minutowej i dzięki temu jest bardziej mobilna. Mając możliwość ciągłego prowadzenia przez 80 minut to już jest duża wygoda. Sterownik FASTRAL-DRIVE tak samo obsługuje to urządzenie z wbudowanym ditheringiem i sterowaniem grzałki na obiektywie. Prowadzenie tym sterownikiem w opcji 80 minut sprawdzone zostało z powodzeniem dla obiektywu 100mm na prototypie FASTRALa w wersji drewnianej na zawiasach meblowych. Tak więc ten prototyp pewnie trafi do kogoś komu umożliwi początek zabawy w astrofotografię. Niedługo przetestuję ten model na dłuższych ogniskowych, ale chmury muszą odpuścić, abym mógł zrobić te testy.
FASTRAL 80 minut ma identyczne laserowe ustawianie na biegun jak w wersji 40min. Ustawia się prosto, łatwo i tak samo tutaj laser ten jest na stałe przymocowany do głowicy co umożliwia bardzo szybkie przygotowanie montażu do rozpoczęcia sesji astrofoto.
Na koniec wymieniam podstawowe „plusy” tego rozwiązania:
1. Mocna konstrukcja, bez luzów i pozbawiona drgań.
2. Oś godzinna na łożyskach kulkowych.
3. Przeciwwaga umożliwia wyważenie ciężkich teleobiektywów (nawet do 5 kg).
4. Szybkie, łatwe i precyzyjne ustawienie osi godzinnej na biegun.
5. Laser biegunowy z mikroregulacją na stałe mocno przymocowany do FASTRALa posiada wbudowaną grzałkę przydatną podczas mroźnych nocy.
6. FASTRAL (40min) z dłuższym ramieniem precyzyjnie prowadzi ogniskowe 500mm (przez 5 minut).
7. Sterownik FASTRAL-DRIVE utrzymuje właściwą prędkość obrotów silnika krokowego na całej długości śruby napędowej
8. FASTRAL-DRIVE steruje mocą grzałki do obiektywu oraz umożliwia obsługę migawki aparatu wraz z możliwością ditheringu.
9. FASTRAL umożliwia dokładne ustawienie śruby napędowej, aby uzyskać idealne prowadzenie aparatu za gwiazdami.
Teraz tylko czekam na pogodę, aby przetestować tego bardziej mobilnego FASTRALa :)
6
sty

Pierwsze zdjęcie astro w 2020 roku

5 stycznia pierwszy raz w 2020 roku mogłem rozstawić się na balkonie, bo wieczorem chmury zniknęły i widać było gwiazdy i jasno świecący Księżyc. Po dłuższym ustawianiu sprzętu na biegun metodą dryfową udało mi się tak ustawić precyzyjnie, że sześciominutowe zdjęcia z ogniskową 450mm idealnie się prowadziły. Zanim się niebo zamgliło udało mi się naświetlić serię 20 zdjęć jednominutowych mgławicy M42 w Orionie i wykonałem także podobną serię 15 sekundowych zdjęć, aby zamienić przepalone centrum mgławicy :)

1
sty

Mamy Nowy Rok 2020