Skip to content

Archive for Kwiecień, 2020

30
kwi

Nocny Obserwator w. 5.0 – gotowy do pobrania

Nowa wersja Nocnego Obserwatora 5.0 jest gotowa do pobrania.

NOCNY OBSERWATOR 5.0

28
kwi

Znowu ładna pogoda w nocy

W poniedziałek wykorzystałem ładną pogodę na dwa zdjęcia nocnego ciemnego nieba. Księżyc już coraz pełniejszy i nastąpi niedługo przerwa w zdjęciach gwiazd. A póki co wypróbowałem ponownie refraktor TS 71SDQ f=450 mm na FASTRALu. Tym razem skierowałem w gromadę kulistą M53 w Warkoczu Bereniki oraz znowu w asteryzm „Kapelusz Napoleona” przy Arkturze. Każde zdjęcie to dwie serie to dwie serie śruby FASTRALa.

23
kwi

Skorpion i okolice Arktura

Kolejna z rzędu pogodnych nocy. Dawno nie było takiej sytuacji. Koło północy, kiedy szklarnia już nie świeciła jak na miasto to niebo było całkiem fajne. Młody Księżyc dawno już zaszedł za horyzont. W takich warunkach koło północy doczekałem górowania północnej części konstelacji Skorpiona.   W momencie robienia zdjęcia Antares znajdował się zaledwie 11 stopni nad horyzontem. Uważam, że to zdjęcie Skorpiona wyszło całkiem nieźle jak na miejskie warunki. Na zdjęciu widać gwiazdę rho Ophiuchi, wokół której znajduje się piękna kolorowa mgławica. W Bieszczadach czy na Wyspach Kanaryjskich ta mgławica prześlicznie wygląda – nie tak jak u mnie na zdjęciu. Powiedzmy sobie szczerze w ogóle jej tu nie widać  :)

Drugie zdjęcie z tej nocy to okolice Arktura. W przeciwieństwie do Skorpiona z mojego balkonu Wolarza widzę tylko południową jego część z Arkturem i asteryzmem Kapelusz Napoleona. 10 stopni wyżej nad Arkturem jest M3, ale dla mnie to już jest za wysoko. Balkon sąsiada mi przesłania.

22
kwi

Gromada kulista M5 w Wężu

W nocy z wtorku na środę postanowiłem zrobić zdjęcie gromadzie kulistej M5 w Wężu. Kolejna pogodna noc umożliwiła to. Podczas naświetlania zdjęć widziałem jak jeden krótki i szybki meteor przeleciał na niebie od strony gdzie była Lutnia. Tej nocy meteory lirydy miały swoje maksimum.

Gromadę kulistą M5 uwieczniłem refraktorem TS 71SDQ. Wykonałem tylko jedną serię zdjęć.

21
kwi

Gromada galaktyk w Pannie i Warkoczu Bereniki oraz M5

Kolejna pogodna noc sprowokowała mnie do uchwycenia na jednym zdjęciu dużej ilości galaktyk w gromadzie mieszczącej się na pograniczu gwiazdozbiorów Panny i Warkocza Bereniki. Jest ich tam bardzo dużo co można zobaczyć na zdjęciu:

http://www.astrojawil.pl/2020_04_20_galaktyki.jpg

Najbardziej znaną tam gromadą galaktyk jest Łańcuch Markariana, którego powiększenie z tego zdjęcia załączam.

Zdjęcia te wykonałem aparatem Canon 6D modyfikowanym z filtrem IDAS LPS D2 z obiektywem 200 mm USM LII z przesłoną f/4.  Na obiektyw nałożyłem osłonę własnej roboty :)   Całość znakomicie prowadził za gwiazdami FASTRAL EQ.  Wykonałem ok. 80 zdjęć po 120 sekund.

W drugiej części nocy zrobiłem jeszcze 37 zdjęć po 120 sekund gromadzie kulistej M5 w Wężu. Na zdjęciu wyszło kilka sąsiednich galaktyk.

 

 

20
kwi

Galaktyka M104 Sombrero przez TS 71SDQ

M104 Sombrero w Pannie – test 2,5 minutowych naświetlań.
W niedzielny wieczór niebo było pogodnie i postanowiłem ponownie sprawdzić jak się sprawuje mój TS 71SDQ, którego optykę jeszcze raz skolimowałem przed sesją. Gwiazdki teraz są jjeszcze lepsze. Postanowiłem przy okazji sprawdzić jak spisuje się FASTRAL EQ na dłuższych czasach przy tej ogniskowej f=450mm. Ustawiłem 150 sekund czyli 2,5 minuty. Naświetliłem ok 50 zdjęć, z których dosłownie kilka musiałem wyrzucić, bo za bardzo ruszałem się na balkonie. Dzięki tym długim czasom naświetlania mogłem zejść z ISO do normalnego dla Canonów czyli 800 ISO. Z wywołanego zdjęcia jestem zadowolony, bo kolejny test jakości prowadzenia sprawdził się. Przy mniejszym ISO lepiej prezentuje się ta galaktyka niż na poprzednim zdjęciu tym obiektywem przy ISO 6400.

18
kwi

Galaktyka M104 Sombrero przez MAK 150/1800 z balkonu

Piątkowy wieczór znowu zrobił się pogodny i postanowiłem sięgnąć granic możliwości FASTRALa. Posadziłem na nim teleskop MAK 150/1800. Światłosiła marna bo zaledwie f/12 a dodatkowo zapomniałem wyjąć z aparatu filtru IDAS LPS D2, który dodatkowo ściemnia obraz. Cały teleskop z szukaczem i aparatem ważą 7,1 kg i dodatkowo użyłem dwie przeciwwagi o wadze ponad 2,4 kg. Tak więc zestaw ważył 9,5 kg co jest jak dotąd rekordowym obciążeniem, przy którym uzyskałem całkiem dobry efekt. Stwierdziłem metodą prób, że najefektywniejszy czas naświetlania to 60 sekund przy ISO 6400. Zdjęcia były niedoświetlone, ale nie chciałem „pojechanych” gwiazd. Zrobiłem trzy serie zdjęć po 35 minut i oczywiście darki. Rano w sobotę zrobiłem flaty i do nich darki. Jak zobaczyłem darki, że mają zaświetlenie na ćwierć kadru to zrezygnowałem z tych flatów w ogóle. Gdzieś MAK musi puszczać światło.

Po selekcji zdjęć galaktyki M104 Sombrero odrzuciłem ok 25% pojechanych zdjęć, ale zostało mi 49 sztuk zakwalifikowanych przeze mnie do zestackowania. I tak zrobiłem. W sumie było to niemal 50 minut czystego naświetlania, z balkonu w mieście, nisko nad horyzontem. Praktycznie pobiłem kolejny rekord możliwości FASTRALa, który prowadził świetnie za gwiazdami sprzęt ważący niemal 10 kg i z ogniskową 1,8 metra! Nagrodą dla mnie była złapana na zdjęciu galaktyka PGC 962963, która w katalogach ma jasność 16,6 mag. Tak słabej galaktyki jeszcze nie złapałem na swoim zdjęciu. Wizualnie nie byłbym w stanie jej zaobserwować. Jednak astrofotografia ma spore możliwości.

Na zakończenie sesji foto sprawdziłem maksymalną widoczność pionową gwiazd z balkonu. Widziałem koło północy wysoko na niebie, tuż pod balkonem sąsiada na górze jasną gwiazdę Arktur, najjaśniejszą w Wolarzu. Tuż pod nią jest asteryzm „Kapelusz Napoleona”. Tak na szybko zrobiłem 5 zdjęć, które po złożeniu i obrobieniu w Fitswork i GIMP całkiem ładnie się prezentuje  :)

 

16
kwi

Triplet Lwa przez MIKRONa na FASTRALu

15 kwietnia wieczorem znowu wypogodziło się. Było czyste niebo i postanowiłem przeprowadzić drugą próbę z MIKRONem TN 122/630 posadzonym na FASTRALu. Po dobrym ustawieniu na biegun metodą dryfową FASTRAL prowadził za gwiazdami znakomicie mimo dużej ogniskowej i dużego ciężaru teleskopu (razem z aparatem i szukaczem to prawie 6 kg. Wykonałem 150 zdjęć po 30 sekund i niemal wszystkie z gwiazdami punktowymi. Jedynie mocniejsze podmuchy wiatru psuły niektóre zdjęcia. Zdjęcia złożyłem w Deep Sky Stacker i obrobiłem jak zwykle u mnie w Fitsworku i Gimpie. Na zdjęciu widać komę przy brzegach kadru. Muszę zamontować korektor komy. Może obrazy poprawią się. Zwierciadło wyczyściłem dopiero po zrobieniu zdjęcia  :)

 

13
kwi

Galaktyka M104 przez mój historyczny teleskop MIKRON

W niedzielę wieczorem i w nocy zapowiadana był ładna pogoda w Piotrkowie, a ja zaplanowałem sprawdzić w działaniu FASTRALa pod sporym obciążeniem, którym był mój jeden z pierwszych wykonanych przeze mnie teleskopów o nazwie MIKRON. W latach 80-tych XXw. sporo ich zrobiłem i większości się pozbyłem, ale MIKRONa zostawiłem sobie do dziś. Mam sentyment do niego. Jest malutki i poręczny, a optyka jak zwykle świetna. Teleskop ten w tym roku będzie miał 30-lecie istnienia! Aluminium na zwierciadle jest bardzo dobre. Kiedyś nakładano świetne warstwy ochronne i aluminium świetnie błyszczy do dziś. Właśnie w tych dniach galaktyka Sombrero M104 w Pannie z mojego balkonu jest najlepiej widoczna. Wczoraj Księżyc mi nie przeszkadzał i jedyną przeszkodą z mojego balkonu miała być łuna światła od szklarni na południe pod Piotrkowem. Ale w ten pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych stał się cud. Światła szklarni zgasły! Jak przyjemnie teraz było popatrzeć na ten w miarę ciemny jak na miasto południowy horyzont.
Wykonałem wiele zdjęć M104, z których wybrałem 70 sztuk po 30 sekund naświetlanych. Zdjęcie wyszło całkiem fajnie. Kolorów mało, ale fotka i tak mnie cieszy

12
kwi

R Leo 11.04.2020 – OSTATNIE ZDJĘCIE PRZEZ FASTRON-9KTL

Mam już za dużo w domu tych FASTRONów i FASTRALi i czas zrobić sobie miejsce na półkach. Na koniec bytności u mnie sprawdziłem działanie FASTRON-9KTL przerobionego pod sterownik FASTRAL-DRIVE. Wszystko działa. Niestety wkrótce po rozpoczęciu sesji niebo mocno zamgliło się.