R CrB
Gwiazda zmienna „węglowa” R CrB jest jedną z pierwszych gwiazd zmiennych, którą systematycznie obserwowałem od wielu lat. Jest ona bardzo ciekawa, gdyż normalnie świeci jako gwiazda o jasności 5,7 mag, czyli bez problemu widać ją przez lornetkę, a w bardzo dobrych warunkach nawet gołym okiem. Łatwość w jej lokalizacji powoduje, że jest bardzo wdzięcznym obiektem do obserwacji.
Gwiazda ta od czasu do czasu, nieregularnie wyrzuca z siebie materię, która wygasza jej blask do ok. 14 mag. W tym minimum trwa miesiąc lub kilka miesięcy i potem wolniej niż przygasła zaczyna się rozjaśniać z powrotem do pełnej jasności, czyli ok. 5,7 mag.
Poniżej historyczne wykresy aktywności R CrB:
Jak widać na ostatnim wykresie z wygenerowaną krzywą jasności R CrB, to od roku 2007 nastąpił spadek jasności gwiazdy najdłużej trwający w mojej historii obserwacji tej gwiazdy. Już siedem lat czekam, aż znowu zacznie świecić normalnie. W ostatnich tygodniach (teraz jak piszę ten opis jest październik 2014) jej jasność zdecydowanie rośnie, co widać na tym wykresie. Może już niedługo osiągnie jasność 5,7 mag
Na poniższej mojego autorstwa składanej fotce widać wyraźny wzrost jej jasności w ciągu ostatnich 5 miesięcy.
Tutaj mamy mapę Korony Północnej i lokalizację tej zmiennej.
Roczna widoczność R CrB: