Skip to content

1.08.2020

Noc planet w Piotrkowie

Noc z 31.07 na 1.08 była w Piotrkowie bardzo pogodna. Księżyc niemal w pełni świecił mocno blisko Jowisza i Saturna, a ja postanowiłem uwiecznić widoczne tej nocy z balkonu planety.

Na początek wycelowałem w Jowisza. Teleskop MIKRON TN 122/630 posadziłem na FASTRALu i metodą dryfową ustawiłem oś godzinną na biegun. Widoczne były trzy księżyce Jowisza, bo czwarty Ganimedes przechodził przed tarczą planety.

Zaraz po Jowiszu wycelowałem w Saturna i tym razem udało mi się wyłuskać cztery jego satelity: Tytana, Rhea, Japetus i Dione.

Pomiędzy Saturnem i Jowiszem, oczywiście na niebie, znajdował się Pluton, który przestał być planetą w 2006 roku, ale nadal świeci jak poprzednio, ale jednak tym razem jego jasność była słaba, zaledwie 14,90 mag. Mimo to, z miasta i przy pobliskim jasnym Księżycu udało mi się zarejestrować światło tej karłowatej planety. Cieszy mnie to bardzo.

Na zdjęciu osiągnąłem zasięg gwiazdowy 16 mag.

Po Plutonie przyszła pora na Neptuna. Na zdjęciu widać jego blado niebieską poświatę i jego satelitę Trytona.

Na koniec uwieczniłem czerwoną planetę czyli Marsa.

Jak już udawałem się do łóżeczka to z okna w jadalni widziałem bardzo jasno świecącą Wenus, ale już nie zrobiłem jej zdjęcia.