Skip to content

Ostatnie posty

31
sie

FASTRON-10RA nowy napęd

Dzisiaj zrobiłem do mojego „Ręczniaka” napęd oparty na silniczku krokowym sterowanym Arduino. Konstrukcja jakiej nie widzieliście, ale działa. Na razie samo zdjęcie wynikowe, jak dopieszczę elektronikę, to pokażę jak to wygląda. Prowadzenie świetne. Jestem bardzo usatysfakcjonowany z mojej nowej konstrukcji  :)
Dodam, że to zdjęcie było robione z miasta przy Księżycu w pełni 60 stopni obok.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:55
28
sie

AstroShow12 Delta Optical

W Kępie koło Sochocina w dniach 26-28.08.2023 odbył się kolejny AstroShow 12, którego zorganizowała Delta Optical pod kierownictwem Honoraty Matosek. Jak zwykle było rewelacyjnie. Pogoda drugiej nocy była łaskawa i umożliwiła w krótkim nocnym okienku pogodowym na obserwacje nieba, a mnie udało się nawet przetestować mojego „ręczniaka” FASTRON-10R i wykonałem zdjęcie mgławicy NGC 7000 Ameryka Północna. Zapraszam do obejrzenia mojej relacji zdjęciowej.

http://astrojawil.pl/blog/galeria-zdjec/reportaze/astroshow12-26-28-08-2023/

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 10:24
24
sie

Kometa C/2023 E1 (ATLAS)

Zaliczyłem kolejną kometę w życiu. Było ich już kilkadziesiąt  :) Zdjęcie wykonałem z balkonu. Niestety tylko 7,5 minuty naświetlania bo przyszły chmury, ale mimo to kometę widać i o to mi chodziło.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 0:13
22
sie

Prezentacja z FASTRON-10R

http://www.astrojawil.pl/tania_astrofotografia.pdf

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 9:41
22
sie

Kometa C/2023 E1 ATLAS – efemeryda

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 9:39
17
sie

Astrofotografia po mojemu odc. 11

Astrofotografia po mojemu odc. 11
https://youtu.be/yvdZ-u_7yOQ
Właśnie wypuściłem nowy odcinek „Astrofotografii po mojemu”, w którym przedstawiam mojego nowego FASTRONa z napędem ręcznym i jak taką podobną głowicę samemu wykonać. Oceniam koszty materiałów na poniżej 100 zł, a zabawa przednia. Uzyskujemy lekki wypadowy montaż.
Co ciekawe, decyzję o zbudowaniu go powziąłem w sobotę 12 sierpnia, a dziś, pięć dni później mam już gotowy montaż przetestowany i nawet nakręciłem o nim ten film :)
Może kogoś zachęcę do samodzielnej budowy. Liczę na to. Miłego oglądania.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 22:08
14
sie

Zdjęcie Tarczy i okolic – ręczne prowadzenie.

Wykonałem FASTRONa z ręcznym prowadzeniem. Dwa zawiasy meblowe, kilka deseczek, kawałek śruby M6 jako napęd, gałka z tarczą i sygnały sekundowe, jako wzorzec czasu ze smartfonu. Koszt materiałów samej głowicy, jeśli nie zależy komuś na wyglądzie, to zmieści się w 50 zł. Aparat i obiektyw  jeszcze są potrzebne. I takim tanim sposobem można uzyskać takie zdjęcie. I to z miasta przy lekko zamglonym niebie… Mimo to Droga Mleczna fajnie wyszła, a gwiazdy są punktowe!

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:53
18
cze

18 lat temu byliśmy w USC

chanie.

Dużo zdrowia dla nas na następne lata. Jesteśmy już pełnoletni  :)

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 15:58
18
cze

Koncert MOK w Piotrkowie

Wczoraj miałem swój pierwszy publiczny występ, gdzie zagrałem na pianinie. Dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, który zatrudnił muzyka, aby Ci który chcą nauczyć się grać na klawiszach spełniali swoje marzenia, mam możliwość rozwijania się w tej materii. Zobaczcie moje wystąpienie na zakończenie roku szkolnego.

MOK 17 czerwca 2023

  

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 15:09
30
maj

NOWE OBSERWATORIUM BALKONOWE

ASTROFOTOGRAFIA PO MOJEMU Odc. 10
Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka z mojego astro-fotograficznego cyklu, w którym przedstawiam Wam moje nowe rozwiązanie Obserwatorium Balkonowego.
Może „Historia jednej deseczki” spodoba się Wam ????
Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:03