Skip to content

Ostatnie posty

18
sie

Urlop w Karwi 01-12 sierpnia 2019

W Karwi kolejny raz było ślicznie i udało nam się pięknie wypocząć.

REPORTAŻ Z URLOPU W KARWI

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 22:09
29
lip

Niedziela – w nocy było pogodnie

W niedzielny wieczór było pogodnie i z balkonu w Piotrkowie zrobiłem kilka zdjęć.

Prezentuję zdjęcie  z gromadą otwartą gwiazd M11 Dzika Kaczka. Jak zawsze łatwo ją odnaleźć na niebie w rozjaśnieniu Drogi Mlecznej pod Orłem na granicy z Tarczą – w bliskiej odległości czterech gwiazd tworzących odwrócony łeb młotka. Zdjęcie to wykonane zostało przez refraktor TS71DSQ z telekonwerterem 2x czyli łączna ogniskowa obiektywu wyniosła aż 900 mm. Mimo tak dużej ogniskowej FASTRAL dał radę i gwiazdki ładnie prezentują się tym zdjęciu.

FILM Z WYJŚCIA GANIMEDESA Z CIENIA JOWISZA

Kliknij w powyższy link

Ogniskowa 3600mm na FASTRALu!!!!!

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 10:57
28
lip

Koniec lipca 2019

Zdjęcia z końca lipca 2019 – Mysłakowice koło Jeleniej Góry i Piotrków Trybunalski

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 11:56
22
lip

Sobotnie obserwacje z balkonu

W sobotę wieczorem rozpogodziło się w miarę, czyli zeszły cummulusy a pozostały delikatne pierzaste obłoczki. Udało mi się popatrzeć na Jowisza, Saturna i Księżyc. Reszta ginęła w łunie miejskiej. Zrobiłem zdjęcia przez MAK 150/1800 na FASTRALu. Przy Saturnie nawet udało mi się złapać jego 6 satelitów.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 16:56
17
lip

Częściowe zaćmienie Księżyca w OA Bukowiec

Na obserwację tegorocznego częściowego zaćmienia Księżyca wybrałem się z Maciejem Pawłowskim do Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu. Niestety wieczorna fatalna pogoda czyli 100% zachmurzenia i deszcz zniechęciły zaproszonych ludzi, którzy zdecydowali się zostać w domach. Dołączył do nas także Marcin Górko (z Politechniki Łódzkiej) i w trójkę czekaliśmy na rozpogodzenie. O dziwo doczekaliśmy się tego tuż przed początkiem fazy maksymalnej i przez kilkadziesiąt minut podziwialiśmy zaćmiony Księżyc. Przed fazą maksymalną przed Księżycem cały czas defilowały chmury i trudno było złapać cały Księżyc w miarę równomiernie przesłonięty przez pierzaste chmury. Na samą końcówkę zaćmienia z powrotem przyszły chmur.

W sumie było fantastycznie i cieszymy się, że w cudowny sposób mieliśmy możliwość zobaczyć najatrakcyjniejszą fazę zaćmienia – wszyscy byliśmy zgodni, że to Śp. Paweł Maksym załatwił nam to pogodowe okienko.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 12:27
13
lip

Test sprzętu na zaćmienie Księżyca w dniu 16 07 2019

12 lipca przetestowałem MAK 150/1800 na FASTRALu. Sprzęt działa dobrze. Głowica www.SerwisAstro.pl jest idealna do takiego ciężkiego teleskopu. Można precyzyjnie i łatwo ustawić obiekt w polu widzenia i na środku matrycy.

Zapraszam do Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu (gmina Brójce pod Łodzią) we wtorek 16 lipca od godz. 20-tej. Razem z Maciejem Pawłowskim poprowadzimy pokaz tego zaćmienia

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 9:08
30
cze

Sobotnia noc na balkonie w Piotrkowie

Ładna bezksiężycowa noc w Piotrkowie umożliwiła mi wykonanie kilku zdjęć. Szokiem dla mnie było, że uzyskałem kolory Mgławicy Laguna i Trójlistnej Koniczyny.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 14:02
24
cze

Ogrzebane zdjęcie – kometa 21P Giacobini-Zinner

Na nowo wywołane zdjęcie z zeszłego roku z kometą 21P Giacobini-Zinnera w zacnym towarzystwie gromady M35 i mgławic emisyjnych.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 17:20
23
cze

Najkrótsza noc w OA Wójcin

Najkrótszą noc w tym roku spędziłem z Tomkiem Wężykiem w OA Wójcin pod gwiazdami. O dziwo niebo rozpogodziło się i chmury nam nie przeszkadzały. Na szczęście obłoki srebrzyste tej nocy nie były okazałe i nie przeszkadzały nam :) Patrzyliśmy od czasu do czasu jak pod Capellą zmienia się w czasie włóknista struktura tych obłoków.

Tomek uruchomił swój teleskop 150mm i popatrzyliśmy na Jowisza i Saturna, a ja uruchomiłem FASTRALa i posadziłem na nim refraktor TS 71SDQ, którym wykonałem kilka zdjęć. Podczas tej nocy Słońce w Wójcinie było ledwo 14,6 stopni pod horyzontem, więc rewelacyjnych zdjęć nie oczekiwałem, ale mimo to z fotek jestem bardzo zadowolony, bo celem był test tego obiektywu TS 71SDQ, a test wyszedł znakomicie.

Po wschodzie Księżyca wykonałem jeszcze testowe zdjęcie Ameryki Północnej.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 16:12
22
cze

M11 Dzika Kaczka z balkonu

W piątkowy wieczór zrobiła się pogoda w Piotrkowie i w nocy widać gwiazdy pomiędzy wysokimi cirrusami. Obiektyw o ogniskowej 450 mm skierowałem w gromadę otwartą M11 Dzika Kaczka. Z prawej strony tej gromady cztery gwiazdy tworzą kształt młotka, a jedna z tych gwiazd jest gwiazda zmienna R Sct.

Tej nocy miało też miejsce wyjście galileuszowego księżyca Jowisza zza tarczy planety. Poniżej dwa zdjęcia Jowisza – jedno przed a drugie zaraz po wyjściu Io z cienia Jowisza.

Na koniec nocy obserwacyjnej sfotografowałem Saturna z jego czterema księżycami.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 1:17