Skip to content

Ostatnie posty

14
sty

Kometa 46P Wirtanen nadal widoczna

Po poniedziałkowym spotkaniu w PTMA Warszawa idąc do samochodu zauważyłem, że po popołudniowej śnieżycy niebo w miarę się rozpogodziło. W łunie warszawskiej pomiędzy parkingowymi latarniami i Księżycem świecącym w pierwszej kwadrze udało mi się zobaczyć na niebie Wielki Wóz. Gołym okiem prócz tych głównych gwiazd tworzących ten znany asteryzm nie było nic więcej widać. Ponieważ kometę 46p Wirtanen ostatnio miałem okazję fotografować 8.12.2018 roku (zdjęcie to trafiło na pierwszą stronę okładki URANII Postępy Astronomii numeru 6/2018) czyli ponad miesiąc temu, tak więc widząc w ogóle jakieś gwiazdy spróbowałem wykonać swoje kolejne zdjęcie tej komety. Nie miałem przy sobie FASTRONa więc musiałem wykonać zdjęcie nieruchomym aparatem na zwykłym statywie fotograficznym. Wywołałem 45 zdjęć Canonem 6D modyfikowanym przy czasie naświetlania każdego zdjęcia przez 5 sekund i ISO 3200. Na poniższym zdjęciu prezentuję fragment całego kadru z wyraźnie widoczną kometą. Mam dużą satysfakcję, że trafiłem ją w kadrze i że w ogóle wyszła na zdjęciu w takich warunkach.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:43
1
sty

Nowy Rok 2019 – Pierwsze zdjęcie astro

Po trzech tygodniach zachmurzenia pierwsza dziura w chmurach zaliczona :)     Wypróbowałem ED 80 na montażu FASTRAL EQ.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:31
1
sty

Sylwester 2018

Sylwester 2018 – Nowy Rok 2019

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:29
27
gru

Już po świetach i nadal nie ma pogody

Od 8 grudnia do dzisiaj nie miałem pogody nadającej się do obserwacji komety. Chmury od trzech tygodni opanowały niebo. Pozostało mi tylko usprawniać sprzęt. Poprawiłem wykończenie mojego drewnianego FASTRALa. Pomalowałem na czarno wszystkie drewniane elementy. Teraz mam już możliwość przymocowania małej lunetki do FASTRALa. Mam zamontowany uchwyt dovetail.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 13:02
8
gru

Kometa 46P Wirtanen – moje czwarte zdjęcie

W ogródku u Izabeli Stępień w Piotrkowie Trybunalskim rozstawiłem wieczorem mój montaż FASTRAL EQ nie mając na szans na pogodę. Ale jakimś szczęśliwym trafem na kwadrans pojawiła się dziura w chmurach i mogłem naświetlić kilkanaście zdjęć. Wyciąłem te z chmurami i pozostawiłem 11 klatek, które złożyły się na załączone zdjęcie.
Canon 6d mod, Canon 200 USM LII/2 – f/3.5 ISO 800 11 x 60 sek. FASTRAL EQ.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:43
6
gru

kometa 46P Wirtanen – trzecie zdjęcie

Kometa 46P Wirtanen jest już widoczna gołym okiem z miejsc, gdzie jest ciemne niebo. W środę wieczorem pojechałem z Michałem Klimaszewskim do Gąsek pod Tarczynem i tam rozstawiliśmy swoje sprzęty do astrofoto. Ja rozstawiłem FASTRON-10 DP, ale do niego podłączyłem świeżo zmodernizowany sterownik FASTRAL-DRIVE, który ma już funkcję automatycznego ditheringu. Naświetliłem w sumie 43 zdjęcia po 60 sekund. Niebo było w miarę ciemne, ale idealnie czyste nie było. Lekkie cirrusy przesuwały się po niebie – widać je wyraźnie, jak się szybko przewija zrobione zdjęcia. Nie zrobiłem darków, bo tak jak się spodziewałem metoda ditheringu skutecznie usunie wszystkie hot-pixele i inne uszkodzenia matrycy.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 20:23
2
gru

M42 – test ditheringu

Przeprowadziłem kolejną próbę wykonania zdjęcia nieba z ditheringiem, jest to metoda, która zdecydowanie poprawia jakość tła nieba poprzez lepsze usunięcie defektów samej matrycy. Prezentowane zdjęcie samej mgławicy jest słabe bo to tylko 20 króciutkich zdjęć po 15 sekund każde. W mieście z balkonu nie naświetlałem dłużej, bo tło nieba było jasne. Tu chodziło mi tylko o sprawdzenie ditheringu i zrobienie zdjęcia bez darków. Efekt bardzo mi się podoba :)

Co to jest ten dithering? To jest metoda naświetlania zdjęć wybranego obiektu – np. tutaj M42 – tak, aby na kolejnych zdjęciach w serii nasz obiekt znajdował się w innym miejscu na matrycy. Spowoduje to, że obiekt i gwiazdy zmieniają się swoje położenie względem stałych defektów naszej matrycy. Program do stackowania, np. Deep Sky Stacker, ma wtedy łatwiejsze zadanie z wycięciem z końcowego zdjęcia defektów matrycy. Jeśli nie używamy ditheringu to przy dobrym prowadzeniu montażu fotografowane gwiazdy na każdym zdjęciu są niemal w tym samym miejscu względem defektów matrycy. W tym przypadku konieczne jest wykonanie darków, aby program wiedział gdzie są defekty matrycy.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 11:10
2
gru

Koniunkcja Marsa i Neptuna – 7 grudnia 2018

W piątek 7 grudnia ok godz. 17-tej możemy zacząć wypatrywać Neptuna tuż przy Marsie, który jest nadal najjaśniejszym obiektem na południowym niebie. Neptuna zobaczymy tuż przy Marsie w odległości zaledwie 3 minut kątowych. Dobre będzie powiększenie 100 razy.

30 listopada, kiedy była ładna pogoda zrobiłem zdjęcie Marsa i Neptuna jeszcze przed koniunkcją. Ale były już na tyle blisko, że zmieściły się w jednym kadrze w obiektywie 200 mm.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 10:03
29
lis

Kometa 48P Wirtanen – moje drugie zdjęcie

W środę 28 listopada 2018 w Piotrkowie z balkonu „ustrzeliłem” moje drugie zdjęcie komety 46P Wirtanen, która tym razem przebywała w konstelacji Wieloryba. Już była znacznie wyżej niż poprzednio, bo była 16 stopni nad horyzontem. Jednak dalej była w łunie hipermarketu Auchan, ale już te 10 stopni wyżej pozwoliło już zarejestrować kolor komety i sąsiednich gwiazdek. Wywołałem 54 zdjęcia naświetlone po 15 sekund przy ISO 800. Praktycznie od teraz rozpoczyna się wielki spektakl tej komety na niebie. 4 grudnia wejdzie na kilka dni do konstelacji Erydan, ale jest coraz wyżej na niebie. Obecnie góruje ona ok 21:30, czyli o tej godzinie szukamy jej w kierunku południowym kilkanaście stopni nad horyzontem.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 20:11
18
lis

Kometa 46P Wirtanen – moje pierwsze zdjęcie.

Kometa 46P/Wirtanen – MOJE PIERWSZE ZDJĘCIE!
http://www.astrojawil.pl/2018_11_17_46p_wirtanen.jpg <- link do zdjęcia
W sobotę wieczorem przy Księżycu po I kwadrze w mieście, z balkonu w Piotrkowie udało mi się zarejestrować po raz pierwszy kometę 46P/Wirtanen. Znajdowała się ona wtedy tylko 6 stopni nad horyzontem w łunie nad Auchanem. Z powodu takich marnych warunków zdjęcie jest mało atrakcyjne. Musiałem zdjąć kolory, bo w tej łunie kolory były tragiczne.
Ale i tak bardzo się cieszę, że mam już swoje pierwsze zdjęcie tej komety!!!

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 0:24