Skip to content

Ostatnie posty

30
kwi

23 kwietnia 2024 – Koncert w MOK

Tutaj w zakładce MOJA MUZYKA możesz posłuchać jak grałem na koncercie
i jak to samo zagrałem w domu  :)

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 14:08
13
mar

Wreszcie pogoda :)

Wykorzystałem pogodę na wykonanie dwóch zdjęć nieba z balkonu. Pierwsze to klasyk Messier M42 a drugie to jedna z moich ulubionych gwiazd zmiennych R Leonis.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 16:56
1
sty

Szczęśliwego Nowego Roku

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 0:14
9
lis

Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc

Dzisiaj dojdzie do dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc. To już będzie czwarte, bo trzy na pewno widziałem 1980 dwa razy i 1995.

Zakrycie dla Warszawy 10:58, a odkrycie 12:14.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 7:47
9
paź

Saturn

Wieczór był mglisty, ale gwiazdy było widać, choć przez cirrusy. Mimo to pogoda była dla mnie wystarczająca do testów przydatności dla mnie ASIAIR mini. Wynik doświadczenia pozytywny. Poniższe zdjęcie jest tylko produktem ubocznym, ale chyba godny pokazania jako wynik tej sesji w pierwszym, bardzo zimnym (6 st) powietrzu od wielu miesięcy. Na zdjęciu widać trzy księżyce Saturna.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 8:35
5
paź

Krzyże – udany zlot astronomiczny

We wrześniu 2023 udało się zorganizować kolejny zlot astronomiczny PTMA Warszawa w Krzyżach koło Jeziora Nidzkiego. Mieliśmy bezchmurną pierwszą noc, którą wykorzystałem na astrofotografię. Do prowadzenia za gwiazdami użyłem mojego najnowszego urządzenia nazwanego FASTRUNIO. Jest to FASTRON-10 napędzany silnikiem krokowym  sterowanym przez Arduino, do którego napisałem program. Sprzęt sprawował sie znakomicie i w efekcie wykonałem kilka zdjęć, które podobają mi się.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 17:22
31
sie

FASTRON-10RA nowy napęd

Dzisiaj zrobiłem do mojego „Ręczniaka” napęd oparty na silniczku krokowym sterowanym Arduino. Konstrukcja jakiej nie widzieliście, ale działa. Na razie samo zdjęcie wynikowe, jak dopieszczę elektronikę, to pokażę jak to wygląda. Prowadzenie świetne. Jestem bardzo usatysfakcjonowany z mojej nowej konstrukcji  :)
Dodam, że to zdjęcie było robione z miasta przy Księżycu w pełni 60 stopni obok.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:55
28
sie

AstroShow12 Delta Optical

W Kępie koło Sochocina w dniach 26-28.08.2023 odbył się kolejny AstroShow 12, którego zorganizowała Delta Optical pod kierownictwem Honoraty Matosek. Jak zwykle było rewelacyjnie. Pogoda drugiej nocy była łaskawa i umożliwiła w krótkim nocnym okienku pogodowym na obserwacje nieba, a mnie udało się nawet przetestować mojego „ręczniaka” FASTRON-10R i wykonałem zdjęcie mgławicy NGC 7000 Ameryka Północna. Zapraszam do obejrzenia mojej relacji zdjęciowej.

http://astrojawil.pl/blog/galeria-zdjec/reportaze/astroshow12-26-28-08-2023/

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 10:24
24
sie

Kometa C/2023 E1 (ATLAS)

Zaliczyłem kolejną kometę w życiu. Było ich już kilkadziesiąt  :) Zdjęcie wykonałem z balkonu. Niestety tylko 7,5 minuty naświetlania bo przyszły chmury, ale mimo to kometę widać i o to mi chodziło.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 0:13
22
sie

Prezentacja z FASTRON-10R

http://www.astrojawil.pl/tania_astrofotografia.pdf

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 9:41