Skip to content

Ostatnie posty

12
gru

Modernizacja lasera biegunowego FASTRONa

Pozdrowienia dla p. Tomasza Sadowskiego  :)   

Praktycznie przyszły już do nas zimne noce i lasery biegunowe małych mocy stosowane do ustawiania FASTRON-ów na biegun w takich warunkach praktycznie nie świecą. A potrzeba tylko kilkanaście sekund, aby ustawić prawidłowo tę aparaturę. Właśnie wykonałem małe usprawnienie do laserów. Jeśli używamy napędu ręcznego do wypadu pieszego, to branie w teren ciężkiego akumulatora, aby nagrzać laser jest zbyt ciężkim rozwiązaniem. Można zastosować grzanie gazowe zapalniczką lub palnikiem gazowym. Kupujemy w sklepie z częściami sanitarnymi miedziany łuk nyplowy 15mm 90 stopni za jakieś 1,5 zł. Szerszą część nacinamy na krzyż, pilnikiem wygładzamy przecięcie i kombinerkami ściskamy cztery ramiona, aby rurka miedziana wchodziła na laser z oporem. Na środku łuku wiercimy eliptyczny otwór, aby promień lasera miał którędy wyjść na zewnątrz. Sam laser trzeba owinąć grubym drutem z przodu i z tyłu, aby mieć swobodę w nałożeniu mosiężnej nakładki na czubek lasera. Laser mocujemy plastrem do aluminiowej rynienki pomiędzy podporami z grubego drutu, aby mieć dojście do trzech śrub regulacyjnych. Jak jest zimno i laser nie świeci mimo podania napięcia 3,2 V, to zapalniczką czy palnikiem ogrzewamy rurkę 10-cio sekundowymi porcjami, aż laser zaświeci się. Jak już zielony promień będzie widoczny to będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, aby ustawić FASTRONa na biegun zanim wystygnie.  

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:28
24
lis

Smog w Modlniczce k/Krakowa

Piątek rano, 24 listopada, śliczny poranek w Modlniczce k/Krakowa, bezchmurne niebo, ale przejrzystość atmosfery przy ziemi zepsuta przez smog. Widzę z okna kilka źródeł dymu powodującego smog. Okna ne otwieram :(

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 8:15
23
lis

FASTRON-10 DP – test pod gwiazdami

Przebywając wieczorem w Modlniczce koło hotelu rozstawiłem się z FASTRON-10 DP, gdyż po wielu dniach wreszcie doczekałem się widoczności gwiazd. Przeszkadzała krakowska łuna, wyraźnie wyczuwalny smog i zamglenie nieba, ale Polarną było widać i niemal w zenicie te najjaśniejsze gwiazdy w Kasjopei. Do testów nowego ręcznego prowadzenia taka pogoda była wystarczająca. W ostatnią sobotę w Bukowcu ustawiłem laser biegunowy na sztywno na chmurach, a teraz tu w Modlniczce ustawienie FASTRONa na biegun zajęło mi ….  tylko 10 sekund. Ustawiłem promień lasera tak jak to widać na mapce naklejonej na wierzchu na FASTRONie. Wykonałem 8 zdjęć po jednej minucie do złożenia programem DSS i po obrobieniu z miłym zdziwieniem stwierdziłem, że w tych warunkach wyszły gwiazdy o jasności nawet 12,5 mag!  Zrobiłem też test jakości prowadzenia ręcznego – przy ogniskowej 100mm naświetliłem jedno zdjęcie przez 5 minut (300 sekund) prowadząc ręczne, czyli kręciłem kółkiem słuchając nagranych sygnałów czasu.  Ten test wyszedł znakomicie z czego jestem bardzo zadowolony. Mam docelowego FASTRONa  :)   Tak więc ten model ma bardzo dobre ręczne prowadzenie, ale można także zainstalować prowadzenie silniczkiem krokowym.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 20:22
10
lis

FASTRON-10 DP – nowa odsłona

Zakończyłem prace nad nowym egzemplarzem FASTRON-10 DP z napędem ręcznym. Wyposażenie standardowe zawiera laser od razu ustawiony dokładnie na biegun. Tak więc od teraz z chwilą zamontowania FASTRONa na statywie po założeniu aparatu od razu można przystąpić do wycelowania lasera w biegun, którego położenie na niebie widać na obrazku naklejonym na frontowym ruchomym ramieniu FASTRONa. W wersji standardowej będzie także pudełko elektryczne, do którego można podłączyć zasilanie bateryjne 3,2V lub akumulator 12V czy zasilacz sieciowy 12V, aby zasilić laser biegunowy lub oświetlenie tarczy napędu ręcznego.

Sygnały sekundowe prowadzenia ręcznego w postaci pliku MP3 są tutaj:   BEEP_F10.MP3   (plik ZIP)

Aplikacja  BIEGUN w. 1.46 na Androida

A tak wygląda ten egzemplarz:

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 22:06
6
lis

5/6 listopada 2017 – Księżyc w Hiadach i potem zakrycie Aldebarana

Niestety w Piotrkowie płatała figle i tylko na chwilę ok 23-ciej zrobiło się w miarę pogodnie mogłem uwiecznić Księżyc w Hiadach niedaleko Aldebarana.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 19:25
22
paź

Kalifornia i Plejady pod Trzema Koronami

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:31
18
paź

Pieniny – szczyt Sokolicy – 15 10 2017

Podczas krótkiego wypadu w Pieniny mieliśmy wymarzoną pogodę. Teraz prezentuję kilka zdjęć ze szczytu Sokolicy, na którym rośnie słynna sosna reliktowa.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:29
1
paź

Tryton satelita Neptuna z balkonu.

W nocy z soboty na niedzielę wycelowałem teleskop MAK 150/1800 w kierunku Neptuna i udało mi się zarejestrować obraz satelity Neptuna – a jest to jego księżyc o nazwie Tryton. W odległości 13″ od środka planety świeci jak gwiazda o jasności 14 mag. Bardzo jestem dumny z tego zdjęcia. Montaż HEQ5 prowadzi średnio, ale przy takiej ogniskowej nie ma co wybrzydzać. Na 25 zrobionych zdjęć pozostawiłem do obróbki tylko 9, ale dzięki temu gwiazdy są punktowe   :)

Także sfotografowałem gromadę kulistą M15 w Pegazie.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:00
28
wrz

Księżyc z balkonu w PIotrkowie.

Śliczna pogoda, czyli można obserwować gwiazdy i fotografować niebo. Tym razem znowu Księżyc :)

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:50
24
wrz

Zlot PTMA Warszawa w Krzyżach

Od czwartku do niedzieli wziąłem udział w kolejnym astro zlocie PTMA Warszawa w Krzyżach. W pierwsze dwa dni pogoda nie dopisała, ale od soboty mieliśmy śliczną, słoneczną i letnią pogodę. Ostatniej nocy chmury przelatywały po niebie, ale wykorzystaliśmy okienka czystego nieba.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 19:25