Skip to content

Ostatnie posty

22
paź

Kalifornia i Plejady pod Trzema Koronami

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:31
18
paź

Pieniny – szczyt Sokolicy – 15 10 2017

Podczas krótkiego wypadu w Pieniny mieliśmy wymarzoną pogodę. Teraz prezentuję kilka zdjęć ze szczytu Sokolicy, na którym rośnie słynna sosna reliktowa.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:29
1
paź

Tryton satelita Neptuna z balkonu.

W nocy z soboty na niedzielę wycelowałem teleskop MAK 150/1800 w kierunku Neptuna i udało mi się zarejestrować obraz satelity Neptuna – a jest to jego księżyc o nazwie Tryton. W odległości 13″ od środka planety świeci jak gwiazda o jasności 14 mag. Bardzo jestem dumny z tego zdjęcia. Montaż HEQ5 prowadzi średnio, ale przy takiej ogniskowej nie ma co wybrzydzać. Na 25 zrobionych zdjęć pozostawiłem do obróbki tylko 9, ale dzięki temu gwiazdy są punktowe   :)

Także sfotografowałem gromadę kulistą M15 w Pegazie.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:00
28
wrz

Księżyc z balkonu w PIotrkowie.

Śliczna pogoda, czyli można obserwować gwiazdy i fotografować niebo. Tym razem znowu Księżyc :)

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 18:50
24
wrz

Zlot PTMA Warszawa w Krzyżach

Od czwartku do niedzieli wziąłem udział w kolejnym astro zlocie PTMA Warszawa w Krzyżach. W pierwsze dwa dni pogoda nie dopisała, ale od soboty mieliśmy śliczną, słoneczną i letnią pogodę. Ostatniej nocy chmury przelatywały po niebie, ale wykorzystaliśmy okienka czystego nieba.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 19:25
3
wrz

(3122) Florence – zebrane obserwacje

Zebrałem środowe obserwacje w postaci filmu, który umieściłem na You Tube

 Tutaj zobacz FILM

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 17:43
1
wrz

30/31 sierpnia 2017 – (3122) Florence i Pluton

Cała pogodna noc zaczęła się w środę próbą uwiecznienia Plutona. Obecnie jego jasność wynosi 14,85 mag. Mimo miejskich warunków, niskiego położenia 16 stopni i Księżyca świecącego niedaleko udało mi się zarejestrować Plutona.

 

Później odszukałem planetoidę (3122) Florence, która wtedy przelatywała blisko Ziemi w odległości  ok. 4 mln km. Jej jasność 8,8 mag. Takiej jasności gwiazd na niebie jest wiele, ale tylko Florence poruszała się szybko wśród innych gwiazd.

Film z przelotu w powiększeniu:   http://www.astrojawil.pl/flor_2.gif

Cały film z przelotu :   http://www.astrojawil.pl/florence_jw.gif

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:27
28
sie

Do Ziemi zbliża się asteroida (3122) Florence

Planetoida (3122) Florence o średnicy ok. 4 km, 1 września przeleci blisko Ziemi, jak na skalę kosmosu, bo będzie to odległość ok. 7mln km, czyli kilkanaście razy dalej niż Księżyc. Powinna być widoczna w naszych teleskopach jako słaba gwiazdka. Nie wiem jaką będzie miała jasność, ale z efemerydy wychodzi, że będzie miała 8-9 mag. Będzie poruszała się szybko – ok. 20′ na godzinę, czyli tylko nieco wolniej niż Księżyc wśród gwiazd. Tak więc przy większych powiększeniach powinno się widzieć jej ruch względem gwiazd na żywo :) Ja będę starał się wykonywać serię identycznych zdjęć, aby prócz samego jej ruchu wśród gwiazd spróbować jeszcze wyznaczyć jej okres rotacji względem jej własnej osi. Planetoida nie jest kulista, więc mam nadzieję, że może mi się to uda.
Jeśli ktoś także zamierza zobaczyć/uwiecznić tę asteroidę to załączam mapki z trasą jej przelotu. Znaczniki pokazują jej położenie o godz. 0h UT czyli o naszej 2-giej godzinie. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się noc z soboty na niedzielę, kiedy Florence będzie przebywała wewnątrz rombu Delfina :)

Mapka na najbliższe 8 dni:
http://www.astrojawil.pl/florence.png

Mapka – powiększenie już niedługo:
http://www.astrojawil.pl/florence_wodnik.png

Mapka – powiększenie – najbliższy weekend:
http://www.astrojawil.pl/florence_delfin.png

Mapka widoczności w Delfinie
http://www.astrojawil.pl/florence_romb.png

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:32
27
sie

AstroShow 2017 – Delta Optical w Janowie Podlaskim – noc obserwacyjna.

Ostatnia (druga) noc na AstroShow Delta Optical w Janowi Podlaskim pięknie wypaliła :) Mimo pędzących w naszą stronę chmur widzieliśmy gwiazdy nawet jeszcze po północy Niebo nie było idealnie czyste, ale bardzo dokuczliwa była mgła sunąca po łące, na której był zaaranżowany placyk obserwacyjny. Kto nie miał grzałki to cierpiał. Słyszeliśmy (FASTRON-owcy) tylko liczne nawoływania o suszarkę. My mieliśmy grzałki na obiektywach i mimo iż wszystko ociekało wodą, to obiektywy mieliśmy suche.
Widząc stan nieba stwierdziłem, że nie jest to pogoda do wyczynowego astrofoto postanowiłem zbadać jasność dostępnych moich ulubionych gwiazd zmiennych.

R CrB tak jasna jak teraz ok. 6,7 mag nie była od 2007 kiedy wpadła w bardzo głębokie minimum. Jej jasność ciągle pomału jeszcze rośnie i może niedługo osiągnie swoją normalna jasność 6,0 mag
http://www.astrojawil.pl/2017_08_26_27_korona.jpg

Chi Cyg, miryda, odpowiedzialna za „zakrzywioną szyję Łabędzia” jej jasność ciągle rośnie i od maja 2017 gdzie miała ok 12 mag pojaśniała już do ok 5,8 mag i jeszcze jaśnieje. Łatwo już ją zobaczyć w lornetce jeśli wiadomo gdzie jej szukać.
http://www.astrojawil.pl/2017_08_26_27_cygnus.jpg

Na koniec wykonałem zdjęcie Strzały i Wieszaka. Widać tam małą mgiełkę M71 w Strzale.
http://www.astrojawil.pl/2017_08_26_27_wieszak.jpg

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 8:07
15
sie

Artykuł w KurieR o astronomii w Piotrkowie Trybunalskim

Przypadkiem udało mi się natrafić na archiwalny egzemplarz pisma „KurieR” z roku 2012. Miło było zobaczyć znajome twarze i mój teleskop MIKRON na okładce.  :)

Zachęcam do przeczytania całego artykułu.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 17:33