Skip to content

Ostatnie posty

23
lut

FASTRAL – pierwsze zdjęcie

PAS ORIONA – pierwsze zdjęcie z FASTRALA
Pojechałem do Wójcina tuż po zachodzie Słońca. Niestety sprzęt mogłem rozstawić dopiero tuż przed wschodem Księżyca, który z każdym kolejnym zdjęciem psuł tło nieba. Zanim Księżyc wzeszedł w Wójcinie było tak czarno, ze dawno nie widziałem takiego nieba. Przejrzystość wspaniała. Wielkiego Psa świetnie widziałem aż do horyzontu. Platformy drewnianej nie widziałem w tych ciemnościach i musiałem uważać jak przynosiłem sprzęt. Był mróz -3C a na końcu -5C. Niestety były silne porywy tego lodowatego wiatru, które nie były przyjemne dla mnie i dodatkowo wpływały na obraz gwiazd. Po włożeniu telekonwertera i ogniskowej łącznej 400mm na live view 10x wyraźnie widziałem jak gwiazdy podskakują podczas porywów wiatru. Czas pomyśleć o lokalnej osłonie stanowiska do astro foto. Może kiedyś jakąś mini kopułę czy parawan zastosuję do osłony przed wiatrem. Zostałem przy ogniskowej 200mm i wykonałem serię zdjęć Pasa Oriona przy dwuminutowych ekspozycjach. Mimo świecącego Księżyca to pierwsze zdjęcie z FASTRALa podoba mi się i mam świadomość, że mogą być jeszcze lepsze. Ustawianie na biegun metodą jaką pokazałem w FASTRONIKu jest szybkie i przyjemne Zajęło mi to minutę. Tym razem pomogłem sobie lunetką, przez którą korygowałem ustawienie lasera względem biegun północnego.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 11:55
19
lut

Noc w OA Wójcin pod Księżycem i gwiazdami

Razem z Krzysztofem Dejnarowiczem przez 8 godzin robiliśmy pamiatkowe zdjęcia nieba. Księżcy i cirrusy nam przeszkadzał, ale nie zrażało to nas po wielu tygodniach zachmurzenia.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 22:25
14
lut

Kometa Iwamoto na tle galaktyki NGC 2903

Kometa C/2018 Y1 Iwamoto przechodziła na tle galaktyki NGC 2903
W środowy wieczór kometa Iwamoto miała swoje przejście na tle galaktyki spiralnej NGC 2903 w Lwie. Według prognozy meteo.pl w Warszawie w ogóle nie miało być pogody. Odpuściłem sobie to zjawisko. Ok. godz. 22-giej Krzysiek Dejnarowicz – mój astro-sąsiad powiedział mi, że jest pogoda i wybiera się na Pole Mokotowskie złapać kometę. Wyjrzałem przez swoje okno i zobaczyłem głowę Lwa zbliżającą się do krawędzi mojego budynku. Wyciągnąłem z szafy dopiero co zbudowany FASTRON-11, postawiłem go na kowadle i pudełku z wkrętami, nachylenie osi godzinnej ustawiłem szablonem, azymut na oko i zamontowałem aparat. Wycelowałem i naświetliłem 31 zdjęć po 20 sekund obiektywem 100mm. Co mi wyszło prezentuję na zdjęciu.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:55
9
lut

Zdjęcia z FASTRONIKa

W ogródku u Izy Stępień w Piotrkowie Trybunalskim wykonałem FASTRONIKiem kilka zdjęć nieba. Celem były Plejady i dwie komety.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 19:17
31
sty

FASTRONIK jest gotowy, a pogody nadal nie ma.

Jak wykonałem kolejny model mobilnego astrokoziołka o nazwie FASTRONIK można przeczytać tutaj:

  http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/fastronik/

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 20:44
14
sty

Kometa 46P Wirtanen nadal widoczna

Po poniedziałkowym spotkaniu w PTMA Warszawa idąc do samochodu zauważyłem, że po popołudniowej śnieżycy niebo w miarę się rozpogodziło. W łunie warszawskiej pomiędzy parkingowymi latarniami i Księżycem świecącym w pierwszej kwadrze udało mi się zobaczyć na niebie Wielki Wóz. Gołym okiem prócz tych głównych gwiazd tworzących ten znany asteryzm nie było nic więcej widać. Ponieważ kometę 46p Wirtanen ostatnio miałem okazję fotografować 8.12.2018 roku (zdjęcie to trafiło na pierwszą stronę okładki URANII Postępy Astronomii numeru 6/2018) czyli ponad miesiąc temu, tak więc widząc w ogóle jakieś gwiazdy spróbowałem wykonać swoje kolejne zdjęcie tej komety. Nie miałem przy sobie FASTRONa więc musiałem wykonać zdjęcie nieruchomym aparatem na zwykłym statywie fotograficznym. Wywołałem 45 zdjęć Canonem 6D modyfikowanym przy czasie naświetlania każdego zdjęcia przez 5 sekund i ISO 3200. Na poniższym zdjęciu prezentuję fragment całego kadru z wyraźnie widoczną kometą. Mam dużą satysfakcję, że trafiłem ją w kadrze i że w ogóle wyszła na zdjęciu w takich warunkach.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:43
1
sty

Nowy Rok 2019 – Pierwsze zdjęcie astro

Po trzech tygodniach zachmurzenia pierwsza dziura w chmurach zaliczona :)     Wypróbowałem ED 80 na montażu FASTRAL EQ.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:31
1
sty

Sylwester 2018

Sylwester 2018 – Nowy Rok 2019

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 21:29
27
gru

Już po świetach i nadal nie ma pogody

Od 8 grudnia do dzisiaj nie miałem pogody nadającej się do obserwacji komety. Chmury od trzech tygodni opanowały niebo. Pozostało mi tylko usprawniać sprzęt. Poprawiłem wykończenie mojego drewnianego FASTRALa. Pomalowałem na czarno wszystkie drewniane elementy. Teraz mam już możliwość przymocowania małej lunetki do FASTRALa. Mam zamontowany uchwyt dovetail.

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 13:02
8
gru

Kometa 46P Wirtanen – moje czwarte zdjęcie

W ogródku u Izabeli Stępień w Piotrkowie Trybunalskim rozstawiłem wieczorem mój montaż FASTRAL EQ nie mając na szans na pogodę. Ale jakimś szczęśliwym trafem na kwadrans pojawiła się dziura w chmurach i mogłem naświetlić kilkanaście zdjęć. Wyciąłem te z chmurami i pozostawiłem 11 klatek, które złożyły się na załączone zdjęcie.
Canon 6d mod, Canon 200 USM LII/2 – f/3.5 ISO 800 11 x 60 sek. FASTRAL EQ.

 

Opublikowano przez JaWil o godzinie: 23:43