Skip to content

Archive for Marzec, 2018

25
mar

Test długości prowadzenia FASTRONa – 4 minuty

Przeprowadziłem test prowadzenia FASTRON-10 DP na 4 minuty obiektywem 200mm. Jest bardzo dobrze. Takiej długości czasy naświetlania w dobrych warunkach dadzą super zdjęcia. Oczywiście krótsze ogniskowe będzie można spokojnie dłużej naświetlać. Jestem bardzo zadowolony z uzyskanego wyniku. Na pewno przy dokładniejszym ustawieniu metodą dryfową uzyskam jeszcze lepszy wynik.
http://www.astrojawil.pl/procjon_4_minuty.jpg

25
mar

Testy śrub napędowych i M104

W sobotni wieczór testowałem kolejne bezluzowe śruby napędowe na balkonie w Piotrkowie w mroźnym powietrzu, a na niebie była mała mgiełka. W mieście nie ma warunków do wyczynowej astrofotografii, ale do testowania sprzętu pogoda była wystarczająca. Po testach postanowiłem wykonać w tych warunkach jedno zdjęcie. Wybrałem mój jeden z ulubionych fragmentów nieba czyli galaktykę M104 Sombrero i okoliczne dwa asteryzmy „Szczęki” i „Gwiezdne Wrota”. Usytuowanie na niebie dla mnie było wygodne – miałem na wprost z balkonu, ale z drugiej strony położenie bardzo nisko nad horyzontem nie dawało większych szans na super zdjęcie. Wybrałem 20-to sekundowe ekspozycje, bo niebo w tym rejonie było bardzo jasne i dłuższe ekspozycje prześwietlały zdjęcia. Mimo tych warunków jestem całkiem zadowolony z tego zdjęcia.

http://www.astrojawil.pl/2018_03_24_m104.jpg

22
mar

R CrB blisko maksimum jasności

W środę wieczorem z mojego okna w Warszawie widząc pogodne wschodnie niebo postanowiłem uwiecznić gwiazdę zmienną R CrB w Koronie Północnej. Ustawiłem FASTRONa na oko na parapecie i jak się okazało przy 30 sekundach naświetlane gwiazdy wychodziły punktowo. Niestety w momencie decyzji o wykonaniu zdjęć niebo pokryło się cirrusami. Zasięg gwiazdowy nie wyszedł najlepiej, ale zmienna R CrB jest teraz jasna (ok. 6,5 mg) i widać ją na zdjęciu bardzo wyraźnie. Spróbujcie na nią popatrzeć, bo jak znowu wybuchnie, to nie będziemy jej widzieć nawet przez lornetkę miesiącami.

18
mar

Test śrub napędowych FASTRON-10 DP

Przeprowadziłem test śrub napędowych FASTRON-10 DP. Wynik pozytywny :)

Dla tych trzech egzemplarzy wynik był ten sam – bardzo dobry   :)

11
mar

R Leo – popularna miryda – zbliża się do maksimum jasności

Polecam do odszukania na niebie gwiazdę zmienną długookresową z rodziny „miryd” – R Leonis. Ta gwiazda zbliża się do maksimum jasności. Jest teraz łatwa do odszukania na wieczornym niebie na prawo od Regulusa, a nieco powyżej i z lewej strony omikron Leonis – Subra. R Leonis w teleskopie prezentuje się jako gwiazda o czerwonym zabarwieniu.

http://www.astrojawil.pl/2018_03_11_r_leo.jpg